Најдобри аудио книги за деца

аудио книги-за-деца

Читањето е прекрасен начин да се разгори детската имагинација и да се поттикне доживотна љубов кон литературата. Сепак, аудио книгите нудат магичен пресврт на искуството со раскажување приказни со употреба на технологија за читање на глас. Со нивните волшебни нарации, звучни ефекти и извонредни изведби, аудио книгите за деца станаа ризница на забава и едукација. Исто така, „Аудиокнигите ги запознаваат претчитателите со раскажувањето приказни и помагаат да се развие доживотна љубов кон читањето“, вели Мери Поуп Озборн, најпродаваниот автор на Њујорк Тајмс на серијата „Волшебна куќа од дрво“. „Аудио книгите обезбедуваат лесно достапен начин да ги запознаете децата со огромен број придобивки од раскажувањето приказни.

Попатните патувања и аудио книгите одат рака под рака, правејќи ги долгите возења со автомобил попријатни и за децата и за родителите. Книгите со поглавја, особено оние со волшебни наративи и целосни продукции, додаваат дополнителен слој на возбуда на патувањето. Слушањето на англиски аудио книги за време на патувања не само што ги држи децата ангажирани, туку и ги подобрува нивните јазични вештини и разбирање. Споделувањето на ова искуство со најдобар пријател или член на семејството создава незаборавни спомени и моменти на поврзување на патот. Така, со флексибилноста на паузирање и продолжување, аудио книгите беспрекорно се вклопуваат во секоја авантура на патување, што ги прави задолжително за семејствата во движење.

Зошто аудио книгите се корисни за развојот на децата?

Воведувањето аудио книги на децата од мали нозе може да понуди огромен број когнитивни, лингвистички и забавни придобивки кои придонесуваат за нивниот севкупен развој. Значи, да го истражиме секој од овие аспекти во детали:

1. Когнитивни придобивки:

 • Подобрени вештини за слушање: Аудио книгите бараат активно слушање, што им помага на децата да го фокусираат своето внимание и така да развијат подобри вештини за слушање.
 • Зголемена имагинација и креативност: Слушањето аудио книги ги поттикнува децата да создаваат ментални слики од приказната, со што ја стимулираат нивната имагинација.
 • Проширен речник: Изложеноста на широк опсег на зборови и изрази во аудио книгите може да доведе до збогатен речник.

2. Јазични придобивки:

 • Стекнување јазик: Слушањето на добро раскажани аудио книги ги изложува децата на правилен изговор, интонација, а исто така и структури на реченици.
 • Подготвеност за читање: Аудио книгите можат да послужат како мост помеѓу усниот и писмениот јазик, подготвувајќи ги на тој начин децата за идните искуства со читањето.
 • Подобрен изговор и акцент: Аудио книгите раскажани од вешти читатели можат да послужат како модели за правилен изговор.

3. Придобивки од забава:

 • Поттикнува љубов кон литературата: Аудио книгите оживуваат приказни преку привлечни нарации, волшебни звучни ефекти и музика.
 • Забава без екран: Како алтернатива на забавата базирана на екран, аудио книгите обезбедуваат збогатен облик на забава.
 • Поврзување и семејно време: Слушањето аудио книги заедно како семејство може да создаде можности за поврзување и на тој начин да поттикне заеднички искуства.

Кои се најдобрите 10 аудио книги за деца во 2023 година?

Еве ги 10-те одлични аудио книги за деца што може да се слушаат на Amazon- Audible или Apple Books:

1. Како да го тренирате вашиот змеј

Прочитана од шкотскиот актер Дејвид Тенант, расположивата приказна ги следи многуте авантури и несреќи на Викинг Хикап. Тој се обидува да го направи своето семејство гордо и попатно стекнува пријатели. Таа е меѓу омилените аудио книги за деца.

2. Хари Потер и каменот на волшебникот

Напишана од Џ.К. Роулинг, серијата Хари Потер е бестселер и нејзината аудио верзија е исто така многу популарна. Првиот дел од светски познатата серија, „Хари Потер и каменот на волшебникот“ започнува незаборавна авантура во Лондон. Децата и младите читатели ќе читаат одново и одново.

3. Крадецот на молња: Перси Џексон и олимпијците

Во оваа прва книга од серијата, Рик Риордан ја раскажува приказната за 12-годишниот проблематичен средношколец Перси Џексон. Тој се претвора во херој додека ги освојува митолошките суштества како богови и минотаури. Таа е една од најпродаваните американски книги и е добра опција за деца.

4. Хрониките на Нарнија

Следете заедно со авантуристичките браќа и сестри Питер, Сузан, Едмунд и Луси Певенси во оваа фантастична приказна која со децении ја сака CS Луис. Зачекорувањето низ гардеробата и во магичниот свет на Нарнија предизвикува имагинација и љубопитност кај децата на која било возраст.

5. Прекрасниот волшебник од Оз

Речиси сите го гледале „Волшебникот од Оз“. Сепак, слушањето на аудио книгата носи сосема друго ниво на авантура. Прочитана од наградуваната актерка Ен Хатавеј, оваа навистина уникатна американска бајка ја следи Дороти. Таа е збришана од Канзас и во прекрасниот свет на Оз. Тоа е класика што родителите ќе ја сакаат и децата можат да ја искусат за прв пат.

6. Мечо Пух

Пу е симпатична и несмасна мечка која ги поминува деновите во потрага по мед. Следете го Пу во маѓепсаната шума и запознајте ги неговите лојални придружници, Прасето, Зајакот, Бувот, Ејор, Канга и Бејби Ру, додека тие бараат кокошки во оваа збирка книги за деца.

7. Хобитот

Друга безвременска класика, маестралната приказна на Џ.Р.Р. Толкин го следи Билбо Багинс додека тој тргнува во авантурата на животот. Слушајте додека се соочуваат со други опасности како џиновски пајаци, змејови и жестоки волци. Тоа е волшебна приказна која сигурно ќе ги маѓепса децата и младите од почеток до крај.

8. Матилда

Од фантастичната имагинација на Роалд Дал доаѓа оваа класична приказна што ја обожаваат деца од сите возрасти. Матилда ја открива својата супермоќ откако на училиште се соочила со застрашувачката госпоѓица Транчбул. Прочитана од добитничката на Оскар Кејт Винслет, оваа аудиокнига обезбедува нешто повеќе од четири часа време за слушање.

9. Рамона штетник

Препорачана за читатели на возраст од 6 до 12 години, Рамона Квимби од Беверли Клири е блиска хероина која едвај чека да порасне. Оваа приказна ги прикажува нејзините урнебесни искушенија и неволји кога започнува во градинка, избегнувајќи ја нејзината сестра Бизус и навигација во односите со нејзините соученици.

10. Чарли и фабриката за чоколади

Ако барате забавен начин да ја поттикнете имагинацијата, не можете да го победите безвременскиот класик „Чарли и фабриката за чоколади“. Сосема уникатна и креативна приказна, вашето малечко ќе сака да се нурне во вкусниот свет на Вонка, смислено создаден од авторот Роалд Дал. Придружуван од привлечни гласови и забавни звучни ефекти за да го вклучите вашето малечко, ова е забавна приказна за деца од сите возрасти.

Како да се избере вистинската аудиокнига за различни возрасни групи?

Изборот на вистинската аудиокнига за различни возрасни групи бара внимателно разгледување на сложеноста и содржината за да се обезбеди привлечно и соодветно искуство за возраста. Еве упатства кои ќе ви помогнат да изберете соодветни аудио книги за деца:

1. Мали деца (1-3 години):

 • Едноставно: одлучете се за аудио книги со кратки, едноставни приказни што одговараат на опсегот на вниманието на малите деца. Приказните со повторувачки фрази и рими можат да бидат особено привлечни.
 • Интерактивни елементи: Побарајте аудио книги кои поттикнуваат учество, како што се можности за децата да повторуваат зборови или фрази.
 • Познати теми: Изберете приказни што се вртат околу познати теми како што се семејството и бојата бидејќи помагаат да се зајакнат концептите за рано учење.

2. Деца од предучилишна возраст (од 4-5 години):

 • Нарација: Изберете аудиокниги со експресивни наратори кои можат да ја фатат имагинацијата на детето и да го задржат неговиот интерес во текот на приказната. Некои од најдобрите наратори се Џим Дејл, Џек Блек и Стивен Фрај.
 • Илустрирани аудио книги: побарајте аудио книги што доаѓаат со придружни илустрации или сликовници, бидејќи тие го подобруваат разбирањето и визуелизацијата.
 • Теми: Изберете приказни кои истражуваат пријателство, емоции, имагинација и основни морални вредности погодни за нивната возрасна група.

3. Деца од училишна возраст (6-12 години):

 • Различни жанрови: Понудете разновидни аудио книги, вклучувајќи авантура, фантазија, мистерија и фикција за да ги задоволите нивните интереси и преференции кои се зголемуваат.
 • Содржина: уверете се дека темите и содржината се соодветни за нивното ниво на зрелост. Но, избегнувајте книги со премногу сложени или вознемирувачки теми за помалите деца од оваа група.
 • Серии и омилени: воведете аудио книги од популарните серии на книги за да ги задржите ангажирани и возбудени.

4. Пред-тинејџери (10-12 години):

 • Теми и теми: Изберете аудиокниги што ги одразуваат интересите и искуствата на пред-тинејџерот додека се однесуваат на теми како идентитет и пријателство.
 • Наградувани титули: Побарајте аудио книги кои добиле признанија и награди за нивниот квалитет, бидејќи тие често нудат добри наративи.
 • Класична литература: запознајте ги со адаптираните верзии на класичната литература за да ги изложите на безвременски приказни.

Магијата на „Хари Потер“ аудио книги за деца

Серијата аудио книги „Хари Потер“ има посебно место во срцата и на децата и на возрасните. Ги плени слушателите со својот волшебен свет, богатото раскажување и извонредната нарација. Раскажани од талентираниот Џим Дејл, аудио книгите го оживуваат саканиот волшебнички свет на Џ.К. Роулинг на начин што го прави навистина магично искуство за децата.

Песната на Sorting Hat, како што ја изведува Џим Дејл, е момент за паметење и треперење на кичмата. Бидејќи неговата мелодична и морничава изведба совршено ја доловува суштината на магичната капа, додавајќи длабочина на нејзината личност.

Аудио книгите „Хари Потер“, со неверојатната нарација на Џим Дејл, нудат волшебно патување низ светот на магија и авантура. Децата (па дури и возрасните) не можат а да не бидат воодушевени од извонредното раскажување и живописно оживеаните ликови.

Зошто „Матилда“ од Роалд Дал е безвременска аудиокнига за млади слушатели?

„Матилда“ од Роалд Дал е безвременска аудиокнига која продолжува да ги маѓепсува младите слушатели поради неколку привлечни причини, вклучувајќи ја нејзината волшебна приказна, незаборавни ликови и вредни животни лекции.

„Матилда“, ја раскажува приказната за една млада и извонредно интелигентна девојка по име Матилда Вормвуд, која поседува телекинетички способности. И покрај тоа што се соочува со запоставување и малтретирање од нејзините родители и тиранската директорка, госпоѓицата Транчбул, Матилда ја открива нејзината љубов кон книгите и знаењето. Талентот на Роалд Дал за создавање незаборавни ликови е целосно прикажан во „Матилда“. Самата Матилда е релативна и инспиративна протагонистка која покажува издржливост, храброст и моќ на интелектот.

Препознатливиот хумор и духовитост на Роалд Дал проникнуваат во приказната, предизвикувајќи смеа и уживање кај младите слушатели. Аудио книгата постигнува совршена рамнотежа помеѓу смешни и потресни моменти, што ја прави прекрасно и незаборавно искуство.

Истражување на светот на Нарнија: Аудио книги од Хрониките на CS Lewis

Зачекорете во волшебното царство на Нарнија со серијата „Хрониките на Нарнија“ на ЦС Луис, безвременска и сакана збирка фантастични романи кои со децении ги пленеа срцата и умовите на читателите и слушателите. Сместени во волшебната земја Нарнија, овие аудио книги нудат возбудливо и извонредно искуство исполнето со чуда, авантура и длабоки вредности кои продолжуваат да резонираат кај публиката од сите возрасти.

Нарнија е свет на чуда, каде што коегзистираат животни што зборуваат, митски суштества и антички пророштва. Од шумите со светилка до величествените сали на Чаир Паравел, секоја аудиокнига ги запознава слушателите со нов дел од оваа волшебна земја. Живописните описи на убавината и магијата на Нарнија создаваат чувство на стравопочит и чудо, пренесувајќи ги слушателите во царството каде што се е можно.

Во срцето на „Хрониките на Нарнија“ лежи длабокото истражување на безвременските вредности и теми. Низ нивните авантури, ликовите се соочуваат со морални дилеми, прават храбри избори и ја учат важноста на лојалноста, простувањето и самопожртвуваноста. Аудио книгите се богати со алегориски елементи кои ги отсликуваат длабоките вистини, што ги прави не само волшебни авантури, туку и вредни лекции за карактерот и доблеста.

Трајната привлечност на „Хрониките на Нарнија“ лежи во неговата способност да зборува со читателите и слушателите од сите генерации. Без разлика дали ја доживуваме Нарнија за прв пат или повторно ги разгледуваме нејзините чуда, аудиокнигите продолжуваат да инспирираат имагинација, да предизвикуваат чудење и да разгоруваат чувство на авантура кај луѓето од сите возрасти.

Како аудиокнигите го подобруваат шармот на класичните бајки?

Слично на подкастите, аудиокнигите додаваат волшебен слој на шарм на класичните бајки, подобрувајќи го искуството за раскажување приказни на уникатни начини што ги плени слушателите од сите возрасти. Вештите раскажувачи ги оживуваат класичните бајки користејќи гласовна модулација за да ги разликуваат ликовите. Гласот на секој лик ја отсликува нивната личност, создавајќи попотопливо и попривлечно искуство. На пример, нежен и мек глас за љубезна кума од самовили, длабок и заканувачки тон за злобна вештерка или висок и возбуден глас за авантуристички протагонист. Модулацијата на гласот додава длабочина и личност на ликовите, правејќи приказната да се чувствува како да се одвива пред очите на слушателот.

Преку експресивна нарација, аудиокнигите можат да ги нагласат темите и моралните лекции вградени во класичните бајки. Нараторите може суптилно да ги истакнат доблестите на љубезноста, храброста и истрајноста, дозволувајќи им на слушателите да размислуваат за подлабоките значења зад волшебните приказни. Овој фокус на основните пораки на приказните го збогатува целокупното искуство и поттикнува подлабоко разбирање на значењето на приказните.

Аудио книги за деца кои учат животни лекции и вредности

Аудио книгите кои учат животни лекции и вредности додека ги забавуваат младите слушатели се прекрасен начин да се инспирира развојот на карактерот и да се поттикнат позитивни ставови. Еве неколку аудио книги кои ги всадуваат основните вредности како добрина, храброст и чесност:

 • „Wonder“ од RJ Palacio, раскажана од различни гласови: Оваа распатена приказна ја следи Оги Пулман, младо момче со разлики во лицето, затоа што се движи низ ново училиште. „Wonder“ учи на емпатија, љубезност и важноста на прифаќање на разликите. Повеќегласната нарација додава длабочина на перспективите на ликовите.
 • „Момчето што го искористуваше ветрот“ од Вилијам Камквамба и Брајан Милер, раскажано од Чике Џонсон: Оваа инспиративна вистинска приказна го раскажува патувањето на едно младо момче од Малави кое гради ветерница за да донесе струја во своето село. Тоа учи на издржливост, решителност и вредноста на образованието.
 • „Чудесното патување на Едвард Тулејн“ од Кејт ди Камило, раскажано од Џудит Ајви: Оваа прекрасно напишана приказна го следи кинескиот зајак по име Едвард Тулан на трансформативно патување на љубов и загуба. Тоа дава лекции за емпатија, сочувство и значењето на поврзувањето со другите.
 • „Последна станица на улицата на пазарот“ од Мет де ла Пења, раскажана од Лизан Мичел: Оваа сликовница следи едно младо момче и неговата баба на возење со автобус низ нивниот град. Прекрасно ја илустрира вредноста на благодарноста, наоѓањето убавина во секојдневниот живот и препознавањето на различноста во светот околу нас.
 • „Трите прашања“ од Џон Џеј. Учи вредни лекции за љубезноста, живеењето во сегашноста и помагањето на другите.

Аудио книги исполнети со авантури кои можат да ја пленат имагинацијата на секое дете

Еве неколку аудиокниги исполнети со авантури кои сигурно ќе ја пленат имагинацијата на секое дете и ќе го однесат на возбудливи патувања:

 • Серијата „Перси Џексон и олимпијците“ од Рик Риордан, раскажана од Џеси Бернштајн: Следете ги авантурите на Перси Џексон, современиот полубог, бидејќи тој тргнува во потраги инспирирани од грчката митологија. Енергичната нарација на Џеси Бернштајн додава возбуда на овие приказни преполни со акција.
 • „Петар Пан“ од Џ.М. Бери, раскажан од Џим Дејл: Придружете им се на Петар Пан, Венди и изгубените момчиња во Ниверленд, каде што наидуваат на пирати, самовили и возбудливи ескапади. Прекрасната нарација на Џим Дејл ги пренесува слушателите во магичниот свет на Петар Пан.
 • „Фантастичниот господин Фокс на Роалд Дал“, раскажан од Крис О’Дауд: Оваа аудио книга ги следи авантурите на г-дин Фокс кога тој надмудрува тројца злобни фармери за да се грижи за своето семејство и пријателите. Живата нарација на Крис О’Дауд го доловува хуморот и возбудата на класичната приказна на Дал.
 • „Глувчето и мотоциклот“ од Беверли Клири, раскажана од Б. Експресивната нарација на БД Вонг ја оживува приказната.
 • „Водич за автостопер до галаксијата“ од Даглас Адамс, раскажан од Стивен Фрај: Направете хумористично и космичко патување низ вселената со Артур Дент и Форд Префект кога тие се движат низ универзумот со помош на насловниот водич. Духовитата нарација на Стивен Фрај го додава шармот на оваа меѓугалактичка авантура.

Дали скратените аудио книги се погодни за деца или треба да одите со цела должина?

Кога размислувате дали скратените или целосните нескратени аудио книги се погодни за деца, од суштинско значење е да се одмерат добрите и лошите страни и да се направи соодветен избор врз основа на возраста на детето и нивото на разбирање. Еве неколку фактори кои треба да се земат предвид:

Скратени аудио книги:

Добрите страни:

 1. Пократка должина: Скратените аудио книги се обично пократки, што ги прави подостапни за помладите деца со пократок опсег на внимание или ограничено време на слушање.
 2. Поедноставен јазик: Скратените верзии може да користат поедноставни јазични и реченични структури, што ги прави посоодветни за раните читатели или за деца со помали способности за разбирање.
 3. Воведување сложени приказни: Скратените верзии може да бидат начин да ги запознаете децата со сложени или класични приказни што може да им биде предизвик да ги прочитаат во целост.

Конс:

 1. Губење на содржината: Скратените верзии испуштаат одредени делови од приказната, што доведува до губење на развојот на ликот, сложеноста на заговорот и атмосферските детали.
 2. Намалена изложеност на вокабулар: Употребата на поедноставен јазик во скратените верзии може да ја ограничи изложеноста на децата на различен опсег на вокабулар и јазични структури.
 3. Нецелосно искуство: Скратените верзии можеби нема да ја обезбедат истата длабочина на ангажираност и емоционална поврзаност со ликовите и приказната како и целосните нескратени верзии.

Нескратени аудио книги:

Добрите страни:

 1. Целосно раскажување приказни: Нескратените аудио книги нудат посеопфатно и подлабоко искуство на раскажување приказни, обезбедувајќи им на децата подлабоко разбирање на наративот.
 2. Подобрен речник: Нескратените верзии ги изложуваат децата на поширок опсег на вокабулар и јазични структури, поддржувајќи го јазичниот развој и вештините за разбирање.
 3. Развој на карактери: Нескратените верзии овозможуваат позначаен развој на ликови, поттикнувајќи емпатија и емоционални врски со протагонистите на приказната.

Конс:

 1. Должина и опсег на внимание: Нескратените аудио книги може да бидат долги, што може да го предизвика вниманието на помладите деца или оние кои се нови во слушањето аудио книги.
 2. Комплексност и разбирање: некои нескратени аудио книги може да содржат сложени теми или јазик што може да биде поразителен за многу млади или помалку умешни читатели.

Препораки:

За мали деца (возраст од 3-6 години): За оваа возрасна група, соодветни се пократки скратени аудио книги со ангажирани и интерактивни елементи. Побарајте аудио книги засновани на познати приказни, детски рими или сликовници. Фокусот треба да биде на воведување на децата во радоста на слушањето приказни и поттикнување на нивниот интерес за книги.

За рани читатели (6-8 години): Размислете за пократки нескратени аудио книги со јасна нарација и јасен јазик. Побарајте приказни што одговараат на нивното ниво на читање за да го поддржат разбирањето и развојот на вокабуларот. Идеални се приказните со релативни ликови и теми соодветни на возраста.

За читатели од средно одделение (од 9 до 12 години): За оваа возрасна група се претпочитаат нескратени аудио книги. Изберете ангажирани и соодветни авантури за возраста со добро развиени ликови и теми кои резонираат со нивните интереси и искуства.

За млади тинејџери (на возраст од 13-15 години): За оваа возрасна група погодни се нескратените аудио книги кои навлегуваат во посложени и посложени теми. Побарајте аудио книги со различни жанрови, предизвикувачки наративи и релативни ликови.

Споделете ја објавата:

Најсовремена вештачка интелигенција

Започнете со Speaktor сега!

Поврзани написи

Отворање на функцијата текст во говор на TikTok
Speaktor

Како да користите текст во говор на TikTok?

Една од најголемите ѕвезди на TikTok е неговата гласовна функција за текст во говор. Наместо едноставно преклопување на текстот во вашето видео, сега можете да добивате преводи на глас да

Speaktor

Како да се користи текст во говор на раздор?

Како да направите раздор да ги чита вашите пораки? Во својата наједноставна форма, можете да ја користите командата „/tts“ за да користите текст-во-говор. Откако ќе напишете /tts, оставете празно место

Приспособување на поставките за текст во говор во Google Docs
Speaktor

Како да вклучите текст во говор со Google Docs?

Како да ја активирате екстензијата текст во говор на Google „Screen Reader“? Првото нешто што треба да се знае е дека само прелистувачот Google Chrome поддржува екстензија на Google „Screen

Претворете текст во говор на Инстаграм
Speaktor

Како да конвертирате текст во говор на Инстаграм?

Како да додадете текст во говор на макари на Инстаграм? Текст во говор е едно од најновите ажурирања на Инстаграм. Функцијата читање-текст-гласно на Instagram го претвора текстот во аудио. Покрај