Најдобри аудио книги на Amazon Prime

Слушајте аудио книга од Amazon Prime

Кои се најдобрите аудио книги на Amazon Prime?

Еве список на некои високо ценети бесплатни аудио книги , вклучувајќи кратки раскази во научна фантастика и не-фантастика достапни на Amazon Prime , заедно со нивните соодветни автори:

 1. Тајниот противник од Агата Кристи
 2. Гордост и предрасуди од Џејн Остин *најпродавана авторка
 3. „The Hound of the Baskervilles“ од Артур Конан Дојл
 4. Класични љубовни песни од Вилијам Шекспир
 5. Авантурите на Хаклбери од Марк Твен
 6. Дракула од Брам Стокер
 7. Хари Потер од Џ.К. Роулинг
 8. Бајка од Стивен Кинг
 9. Едуцирано: Мемоар“ од Тара Вестовер
 10. Verity од Колин Хувер
 11. Каде што пеат Crawdads од Делија Овенс
 12. Суптилната уметност да не се закачам од Марк Менсон
 13. Алхемичарот од Пауло Коељо

Имајте предвид дека достапноста на специфични аудио книги може да се разликува врз основа на вашата локација и тековните понуди на Amazon Prime. Секогаш е добра идеја да го проверите каталогот на аудио книги на Amazon Prime за најсовремен избор.

Достапно е на iOS (iPhone/iPad) и уреди со Android (телефони/таблети).

жена слуша аудио книги

Како да пристапите до аудио книгите на Amazon Prime?

Еве чекор-по-чекор водич:

1. Пријавете се за Amazon Prime

 • Ако не сте член на Amazon Prime, посетете ја веб-страницата на Amazon и пријавете се за членство во Prime.
 • Можете да изберете помеѓу месечен или годишен звучен план за претплата.
 • Може да пристапите до Audible бесплатно како дел од 30-дневниот пробен/звучен пробен период.

2. Преземете ја апликацијата Amazon Prime

 • Откако ќе имате членство во Amazon Prime, преземете ја апликацијата Amazon Prime на вашиот паметен телефон или таблет.
 • Апликацијата е достапна и за iOS и за Android уреди и може да се најде во соодветните продавници за апликации.

3. Стартувајте ја апликацијата Amazon Prime

 • Отворете ја апликацијата Amazon Prime на вашиот уред и најавете се користејќи ги ингеренциите на вашата сметка на Amazon.
 • Откако ќе ја добиете претплатата на Amazon Prime, можете бесплатно да ја позајмите звучната нарација со книгата Kindle како дел од вашата придобивка за Prime Reading.
 • Ако имате звучен премиум плус, не мора да плаќате за бесплатна испорака и нови аудио книги.

4. Истражете го каталогот на аудио книги

 • Во рамките на апликацијата Amazon Prime, одете во делот „Аудиокниги“.
 • Овој дел може да биде означен како „Членство со звук“ или „Прим за читање“ во зависност од вашиот регион.
 • Побарајте ја посветената категорија или побарајте конкретно аудио книги.

5. Прелистајте и изберете аудиокнига

 • Прелистајте ги достапните аудио книги во каталогот на аудио книги на Amazon Prime.
 • Можете да пребарувате по наслов, автор или жанр или да користите филтри за да ги стесните вашите опции.
 • Прочитајте ги описите, прегледите и оценките за да ви помогнат да направите информиран избор.

6. Изберете ја саканата звучна аудиокнига

 • Откако ќе најдете аудиокнига што сакате да ја слушате, допрете на нејзиниот наслов или корица за да пристапите на страницата со детали.
 • Овде можете да прочитате повеќе за книгата, да слушате примерок и да го проверите времетраењето на аудиокнигата.

7. Почнете да слушате

 • Откако ќе изберете аудиокнига, побарајте го копчето „Listen“ или „Play“ за да започнете со пренос на аудио книгата.
 • Апликацијата ќе започне да ја репродуцира аудиокнигата од таму каде што сте застанале или од почеток, ако прв пат слушате.

8. Прилагодете го вашето искуство со слушање

 • Додека ја слушате аудиокнигата, можете да приспособите различни поставки како што се брзината на репродукција, обележувачите и тајмерот за спиење.
 • Овие опции обично се достапни преку контролите за репродукција или менито за поставки во апликацијата.

9. Префрлете се помеѓу уредите

 • Amazon Prime ви овозможува беспрекорно да се префрлате помеѓу уредите.
 • Вашиот напредок и обележувачите ќе се синхронизираат низ уредите.

Како член на Amazon Prime, можете да уживате во неограничен пренос на аудио книги од каталогот на аудио книги Prime. Искористете ја оваа огромна библиотека за да истражувате различни жанрови, автори и наслови без дополнителни трошоци.

Како да пристапите до бесплатни аудио книги на Amazon Prime?

За да добиете пристап до бесплатните аудио книги на Amazon Prime, прво, преземете ја апликацијата Audible и најавете се користејќи ги вашите детали за Амазон. Треба да сте член на Amazon Prime за да пристапите до овие бесплатни звучни аудио книги.

Откако ќе се најавите на вашата звучна апликација, кликнете на иконата од менито во горниот лев агол на почетниот екран. Кликнете на „Канали за премиер“. Овде прелистајте ги сите аудио емисии.

Имајте предвид дека опцијата „Канали за премиер“ нема да се прикаже ако сте постоечка членка за слушање. Наместо тоа, ќе видите „Оригинали“ како што е прикажано подолу, што има колекција на звучни оригинали што се разликуваат од звучните канали.

На страницата Channels for Prime, скролувајте надолу до дното на страницата и кликнете на „Колекција на аудио книги“ како што е прикажано подолу. Ќе слетате на страницата што прикажува различни категории на книги и секоја од аудио книгите под овие категории е бесплатна за членовите на Amazon Prime. Изберете категорија и притиснете го копчето за репродукција за да започнете да слушате која било книга од таа категорија.

Еве неколку бесплатни книги од најпродавани автори:

 • Тајниот противник од Агата Кристи
 • Гордост и предрасуди од Џејн Остин
 • „The Hound of the Baskervilles“ од Артур Конан Дојл
 • Класични љубовни песни од Вилијам Шекспир
 • Авантурите на Хаклбери од Марк Твен
 • Дракула[Audible Edition] од Брам Стокер
 • Хари Потер од Џ.К. Роулинг
 • Бајка од Стивен Кинг

Можно е да најдете многу аудио книги од различни категории како што се научна фантастика, поезија и романса со читање Prime.

Што е Amazon Prime?

Amazon Prime е услуга базирана на претплата што ја нуди гигантот за е-трговија Amazon. На клиентите им обезбедува низа поволности, вклучително и бесплатна и брза испорака на милиони подобни ставки, пристап до стриминг на филмови, ТВ емисии и музика, неограничено складирање фотографии, ран пристап до избрани зделки за молња и многу повеќе.

Некои од главните придобивки на Amazon Prime вклучуваат:

 1. Бесплатна дводневна испорака: членовите на Prime уживаат бесплатна, брза испорака на подобни артикли низ категориите. Во некои области, може да биде достапна и испорака во ист ден или еден ден.
 2. Стриминг на филмови, ТВ серии и музика: Prime Video и Prime Music обезбедуваат пристап до огромна библиотека на филмови, ТВ емисии и музика, вклучувајќи ги и ексклузивните Amazon Originals.
 3. Неограничено складирање фотографии: членовите на Prime складираат неограничен број фотографии и видеа во Амазон Фотос, со автоматска резервна копија и функции за организација.
 4. Ран пристап до зделки на Lightning: членовите на Amazon Prime добиваат ран пристап до избрани зделки за молња, кои се временски ограничени понуди за популарни производи.
 5. Попусти на уредите на Амазон: членовите на Prime добиваат ексклузивни попусти на уредите на Амазон како што се е-читачите на Kindle, таблетите Fire и паметните звучници Echo.
 6. Бесплатен Twitch Prime: Twitch Prime им обезбедува на членовите на Prime бесплатни игри, содржина во играта и претплата за каналот Twitch секој месец.

Членството на Amazon Prime се купува на месечна или годишна основа, а исто така има и бесплатен пробен период од 30 дена за новите членови.

Кои се опциите за претплата?

 1. Amazon Prime : Целосен пристап до сите поволности на Amazon Prime, вклучувајќи бесплатни книги и брза испорака, Prime Video, Prime Music, Prime Reading, Prime Gaming и ексклузивни зделки. Достапно на месечна или годишна основа.
 2. Amazon Prime Student : верзијата со намалена цена на Amazon Prime за студенти нуди слични поволности по намалена цена. Потребна е валидна адреса на е-пошта .edu и упис на колеџ/универзитет.
 3. Семејство на Amazon : Опција за претплата за семејства, обезбедувајќи попусти на производи ориентирани кон семејството и пристап до поволностите на Amazon Prime како бесплатен Amazon, Prime Video и Prime Music.
 4. Amazon Prime Video : Самостојна услуга за стриминг фокусирана на филмови, ТВ емисии и оригинална содржина. Вклучено во членството на Amazon Prime или достапно како посебна претплата.
 5. Kindle Unlimited : Одделна претплата услуга која нуди неограничен пристап до е-книги, аудио книги и списанија за месечна претплата. Може да се ужива заедно со Amazon Prime или самостојно.

Како да се користи Amazon Prime?

 1. Регистрирајте се за Amazon Prime: ако веќе не сте член, пријавете се за бесплатен пробен период или купете сметка на Амазон на amazon.com/prime . Следете ги инструкциите за да ја поставите вашата сметка и детали за плаќање.
 2. Прелистувајте и купувајте: Откако ќе ја завршите претплатата на Amazon Prime, почнете да прелистувате и купувате на Амазон. Побарајте предмети означени со логото Prime, што покажува дека тие се подобни за бесплатна и брза испорака. Можно е да се користи Prime и на уредите со Android и iOS.
 3. Уживајте во Prime Video и Prime Music: за да пристапите до Prime Video и Prime Music, одете на веб-страницата на Amazon или преземете ја апликацијата Prime Video или Prime Music на вашиот уред.
 4. Користете Amazon Photos: за да користите Amazon Photos, преземете ја апликацијата на вашиот уред или одете на веб-страницата на Amazon Photos.
 5. Добијте попусти на уредите на Амазон: за да добиете попусти на уредите на Амазон како што се е-читачите на Kindle, таблетите Fire и паметните звучници Echo, посетете ја страницата Уреди на Amazon на веб-страницата на Amazon и побарајте ставки означени со логото Prime.
 6. Проверете дали има ран пристап до зделки со молња: членовите на Prime добиваат ран пристап до одредени зделки за молња на Амазон. За да ги проверите овие зделки, посетете ја страницата Денешни зделки на Амазон и побарајте ставки означени со логото Prime.

Како да се користи Audible?

 • Регистрирајте се за членство Audible : Регистрирајте се за претплата за Audible преку веб-страницата Audible или преку апликацијата Audible. Нуди 30-дневен бесплатен Audible пробен период за новите корисници, кој вклучува еден кредит што се користи за купување аудиокнига.
 • Преземете ја апликацијата Audible: Апликацијата Audible е достапна бесплатно на уредите со iOS и Android. Откако ќе ја преземете апликацијата, најавете се на вашата Audible сметка.
 • Прелистувајте и купувајте аудио книги: користете ја лентата за пребарување или прелистувајте ги категориите за да најдете аудио книги што ве интересираат. Откако ќе најдете аудиокнига што сакате да ја купите, кликнете „Купи сега“ или користете еден од вашите звучни кредити за да ја купите книгата.
 • Слушајте аудио книги: Откако ќе купите аудиокнига, слушајте ја на апликацијата Audible на вашиот паметен телефон или таблет. Исто така, можно е да се слушаат подкасти и кратки приказни со звучна нарација.
 • Приспособете го вашето искуство со слушање: апликацијата Audible нуди неколку опции за прилагодување, како што се прилагодување на брзината на репродукција, поставување тајмер за спиење и обележување на вашето место во аудио книга.
 • Управувајте со вашата сметка: користете ја веб-локацијата Audible или апликацијата Audible за да управувате со вашата сметка, вклучително и промена на вашата претплата за членство, откажување на претплатата или враќање на аудио книга.

Што е Kindle?

Kindle е линија на е-читачи и таблети дизајнирани и пласирани од Amazon. Уредите им овозможуваат на корисниците да прелистуваат, купуваат и преземаат разновидна дигитална содржина, како што се е-книги, весници, списанија и аудио книги, и да ги читаат или слушаат на пренослив, лесен уред со електронски дисплеј за хартија (EPD). .

Што се Kindle Books?

Kindle books се дигитални книги кои се читаат на е-читачи на Amazon Kindle, таблети и апликацијата Kindle на паметни телефони, таблети и компјутери. Книгите на Kindle се достапни во различни жанрови, вклучувајќи научна фантастика, не-фикција, мемоари, самопомош и книги за деца.

Која е разликата помеѓу Prime Reading и Kindle Unlimited?

Prime Reading е придобивка вклучена со членството на Amazon Prime, кое им овозможува на членовите пристап до ротирачки избор на книги, списанија, стрипови и повеќе без дополнителни трошоци.

Kindle Unlimited е самостојна претплата услуга понудена од Amazon, која обезбедува неограничен пристап до поголем избор на дигитални книги, аудио книги и списанија за месечна претплата. Kindle Unlimited вклучува над еден милион наслови, вклучувајќи бестселери, нови изданија и ексклузивни наслови, како и пристап до ротирачки избор на популарни списанија.

Најчесто поставувани прашања

Која е разликата помеѓу Amazon Prime Reading и Kindle Unlimited?

Prime Reading е придобивка за членство на Amazon Prime што им овозможува на членовите бесплатен пристап до ротирачки избор на книги, списанија, стрипови и други предмети.
За месечна претплата, Амазон нуди Kindle Unlimited, самостојна претплата услуга која обезбедува неограничен пристап до поголем избор на дигитални книги, аудио книги и списанија. Kindle Unlimited вклучува пристап до ротирачки избор на популарни списанија, како и над еден милион наслови, вклучувајќи бестселери, нови изданија и ексклузивни наслови.

Може ли да купам дополнителни аудио книги на Amazon Prime?

Додека каталогот за аудио книги Prime нуди избор на наслови вклучени во вашето членство, може да има аудио книги достапни за купување одделно. Овие дополнителни купувања може да се направат преку Kindle Store или платформата Audible.

Споделете ја објавата:

Најсовремена вештачка интелигенција

Започнете со Speaktor сега!

Поврзани написи

Отворање на функцијата текст во говор на TikTok
Speaktor

Како да користите текст во говор на TikTok?

Една од најголемите ѕвезди на TikTok е неговата гласовна функција за текст во говор. Наместо едноставно преклопување на текстот во вашето видео, сега можете да добивате преводи на глас да

Speaktor

Како да се користи текст во говор на раздор?

Како да направите раздор да ги чита вашите пораки? Во својата наједноставна форма, можете да ја користите командата „/tts“ за да користите текст-во-говор. Откако ќе напишете /tts, оставете празно место

Приспособување на поставките за текст во говор во Google Docs
Speaktor

Како да вклучите текст во говор со Google Docs?

Како да ја активирате екстензијата текст во говор на Google „Screen Reader“? Првото нешто што треба да се знае е дека само прелистувачот Google Chrome поддржува екстензија на Google „Screen

Претворете текст во говор на Инстаграм
Speaktor

Како да конвертирате текст во говор на Инстаграм?

Како да додадете текст во говор на макари на Инстаграм? Текст во говор е едно од најновите ажурирања на Инстаграм. Функцијата читање-текст-гласно на Instagram го претвора текстот во аудио. Покрај