Најдобри аудио книги на Spotify во 2022 година

Слушајте аудиокнига од spotify

Во овој пост, ќе ги истакнеме најдобрите аудио книги на Spotify во минатата година.

Најдобрите аудио книги на Spotify

Не сте сигурни од каде да започнете? Имаме препораки поделени по жанр.

Класици

 • Џејн Ер од Шарлот Бронте
 • Мали жени од Луиза Меј Алкот
 • Дракула од Брам Стокер
 • Франкенштајн од Мери Шели
 • Убедување од Џејн Остин
 • Големиот Гетсби од Ф. Скот Фицџералд
 • Серијата Хари Потер од Џ.К. Роулинг

Млади возрасни/тинејџери Лит

 • Игри на гладните од Сузан Колинс
 • Треба да ме видиш во круна од Леа Џонсон
 • Не излегувај со Роза Сантос од Нина Морено
 • Квинс за убавина од Либа Бреј

Научна/Фантазија

 • 1984 година од Џорџ Орвел
 • Sandworms of Dune од Френк Херберт
 • Момците гавран од Меги Стифватер
 • Кланица-пет од Курт Вонегат

Општа фикција

 • Dead Awake од Џек МекСпорран
 • Соларни коски од Мајк Мекормак
 • Соба од Ема Доногју
 • Погрешен човек од Кејт Вајт

Нефикција

 • Јас од Елтон Џон
 • Диета со шампањ од Кара Алвил Лејба
 • Мојата недела со Мерилин од Колин Кларк
 • За Ваше разгледување: Двејн „Карпата“ Џонсон од Трес Дин
жена која слуша аудиокнига

Како да најдете аудиокниги на Spotify

Еве чекор-по-чекор водич за тоа како да најдете аудио книги на Spotify :

 • Чекор 1: Отворете ја апликацијата Spotify или посетете ја веб-локацијата Spotify на вашиот компјутер.
 • Чекор 2: Во лентата за пребарување на горниот дел од екранот, напишете „аудио книги“ или насловот на аудио книгата што го барате.
 • Чекор 3: Кликнете на копчето „Барај“ и ќе видите листа на аудио книги што одговараат на вашето барање за пребарување.
 • Чекор 4: Можете дополнително да го усовршите вашето пребарување со избирање на категоријата „Аудиокниги“ на левата страна на екранот.
 • Чекор 5: Откако ќе најдете аудиокнига за која ве интересира, кликнете на неа за да ги видите нејзините детали, вклучувајќи го авторот, нараторот и должината.
 • Чекор 6: Ако аудиокнигата е достапна за стриминг, кликнете на копчето „Play“ за да започнете да ја слушате.
 • Чекор 7: Алтернативно, можете да ја зачувате аудиокнигата во вашата библиотека со кликнување на копчето „Додај во библиотека“, што ќе ви овозможи подоцна да пристапите до неа.
 • Чекор 8: Ако сакате да ја преземете аудиокнигата за офлајн слушање, кликнете на трите точки од десната страна на екранот и изберете „Преземи“ од паѓачкото мени.

Кои се придобивките од аудио книгите на Spotify?

Еве некои од придобивките од аудио книгите на Spotify, објаснети во кратки ставки:

 1. Погодност
  • Аудио книгите на Spotify нудат пригоден начин за уживање во книгите додека сте во движење, овозможувајќи ви да ги слушате вашите омилени наслови за време на вашето секојдневно патување додека вежбате или извршувате домашни работи.
 2. Разновидност
  • Со огромна библиотека со бесплатни аудио книги, Spotify нуди различни наслови, што го олеснува наоѓањето нешто што одговара на вашите интереси.
 3. Пристапност
  • Аудио книгите на Spotify се достапни за секој со сметка на Spotify, што го олеснува откривањето нови наслови и автори без да мора да инвестирате во скапи претплати или членства за аудио книги.
 4. Професионална нарација
  • Повеќето од звучните книги на Spotify ги изведуваат професионални наратори, што ги прави пријатно слушање за секој што сака книги, но можеби нема време да седне и да ги чита.
 5. Рентабилно
  • Споредено со купување поединечни аудио книги или претплата на други услуги за аудио книги, Spotify нуди економичен начин за пристап до огромна библиотека со аудио книги.
 6. Офлајн слушање
  • Spotify ви овозможува да преземате аудио книги за офлајн слушање, што го олеснува уживањето во омилените наслови дури и кога немате интернет конекција.
 7. Откритие
  • Алгоритмите и курираните плејлисти на Spotify го олеснуваат откривањето нови аудио книги и автори, помагајќи ви да ги проширите вашите книжевни хоризонти и да најдете нови омилени.

Најчесто поставувани прашања

Што е Spotify?

Spotify е популарна платформа за аудио стриминг која нуди огромна библиотека со музика, подкасти и аудио книги. Платформата беше лансирана во 2008 година и оттогаш прерасна во една од водечките светски услуги за аудио стриминг, со над 365 милиони активни месечни корисници во повеќе од 170 земји.

Што се аудио книги на Spotify?

Аудио книгите на Spotify се збирка на содржини со говорен збор што вклучува сè, од класична литература до модерни бестселери, книги за самопомош и едукативни наслови. Библиотеката за аудио книги на Spotify вклучува и фантастични и не-фикција наслови, а можете да најдете аудио книги во широк спектар на жанрови, како што се романса, трилер, мистерија, бизнис и историја.

Споделете ја објавата:

Најсовремена вештачка интелигенција

Започнете со Speaktor сега!

Поврзани написи

Отворање на функцијата текст во говор на TikTok
Speaktor

Како да користите текст во говор на TikTok?

Една од најголемите ѕвезди на TikTok е неговата гласовна функција за текст во говор. Наместо едноставно преклопување на текстот во вашето видео, сега можете да добивате преводи на глас да

Speaktor

Како да се користи текст во говор на раздор?

Како да направите раздор да ги чита вашите пораки? Во својата наједноставна форма, можете да ја користите командата „/tts“ за да користите текст-во-говор. Откако ќе напишете /tts, оставете празно место

Приспособување на поставките за текст во говор во Google Docs
Speaktor

Како да вклучите текст во говор со Google Docs?

Како да ја активирате екстензијата текст во говор на Google „Screen Reader“? Првото нешто што треба да се знае е дека само прелистувачот Google Chrome поддржува екстензија на Google „Screen

Претворете текст во говор на Инстаграм
Speaktor

Како да конвертирате текст во говор на Инстаграм?

Како да додадете текст во говор на макари на Инстаграм? Текст во говор е едно од најновите ажурирања на Инстаграм. Функцијата читање-текст-гласно на Instagram го претвора текстот во аудио. Покрај