Најдобри аудио книги на Apple Music

Аудио книги на Apple Music

Кои се најдобрите аудио книги на Apple Music?

Еве неколку најпродавани аудио книги на Apple Music :

 • „Тивкиот пациент“ од Алекс Михаилидес
 • „Атомски навики“ од Џејмс Клир
 • „Еве до нас“ од Елин Хилдербранд
 • „Креативниот чин: начин на битие“ (Непремостено) од Рик Рубин
 • „Образован“ од Тара Вестовер
 • „Becoming“ од Мишел Обама
 • „Рик тато сиромав тато“ од Роберт Т. Кијосаки
 • „Born a Crime“ од Тревор Ноа
 • „Започнува со нас“ од Колин Хувер
 • „Завети“ од Маргарет Атвуд
 • „Зелени светла (Непремостени) од Метју Меконахи
 • „Образован“ од Тара Вестовер
 • „Каде што пеат половините“ од Делија Овенс
 • „Алхемичарот“ од Пауло Коељо
 • „Born a Crime“ од Тревор Ноа
 • „Цирце“ од Медлин Милер
 • „Девојката во возот“ од Пола Хокинс
 • „Моќта на сега“ од Екхарт Толе
 • „Мали пожари насекаде“ од Селест Нг
 • „Нормални луѓе“ од Сали Руни
 • „Славејот“ од Кристин Хана

Како да се користи Apple Music?

 • Регистрирајте се за претплата на Apple Music: Apple Music нуди 3-месечен бесплатен пробен период за новите корисници, по што ќе ви се наплаќа месечна претплата. Регистрирајте се за Apple Music на вашиот iPhone, iPad, iPod touch, Mac, Macbook Pro или компјутер преку апликацијата или веб-локацијата на Apple Music. Ако имате претплата на Apple Music, сите аудио книги се бесплатни аудио книги на Apple Music.
 • Инсталирајте ја апликацијата Apple Music: апликацијата Apple Music е претходно инсталирана на сите уреди на iPhone, iPad, Apple Watch и macOS. Ако користите компјутер или уред со Android, преземете ја апликацијата бесплатно од Microsoft Store или Google Play Store, соодветно.
 • Создајте профил: Откако ќе се регистрирате за Apple Music, креирајте профил со внесување на вашето име, фотографија и музички параметри.
 • Прелистувајте и барајте музика: прелистувајте низ различните жанрови и плејлисти на апликацијата Apple Music или користете ја функцијата за пребарување за да пронајдете одредени песни, албуми или изведувачи.
 • Слушајте музика: Откако ќе најдете песна или плејлиста што сакате да ја слушате, едноставно допрете на неа за да започнете со репродукција.
 • Преземете музика за офлајн слушање: ако сакате да слушате музика без интернет конекција, преземете песни или плејлисти на вашиот уред за офлајн слушање. Едноставно допрете го копчето „Преземи“ веднаш до песната или плејлистата што сакате да ја преземете.
 • Приспособете го вашето искуство со слушање: Apple Music нуди низа опции за приспособување, како што се прилагодување на еквилајзерот, поставување тајмер за спиење и вклучување текстови или уметнички албуми

Како да слушате аудио книги на Apple Music?

Еве чекор-по-чекор водич за тоа како да слушате звучни аудио книги на Apple Music:

Чекор 1: Најавете се на Apple Music

Ако немате претплата на Apple Music,

 • Пријавете се за еден користејќи го вашиот Apple ID.
 • Стартувајте ја апликацијата Apple Music на вашиот уред со iOS или iTunes на вашиот компјутер и најавете се.
 • Можете исто така да ја инсталирате апликацијата Apple Books од продавницата за апликации.

Чекор 2: Истражете го делот за аудио книги

Откако ќе се најавите,

 • Одете до табулаторот „Преглед“ во апликацијата Apple Music. Скролувајте надолу или користете ја лентата за пребарување за да го најдете делот „Аудиокниги“.

Чекор 3: Прелистајте ја библиотеката за аудио книги

Во делот Аудио книги,

 • Ќе најдете огромна библиотека со наслови како научна фантастика, комедија итн.
 • Прелистајте низ избраните избори или користете ја лентата за пребарување за да најдете одредени книжарници или автори што можат да се слушнат.
 • Можете исто така да истражувате различни жанрови, бестселери или курирани збирки за да откриете нови и возбудливи бесплатни аудио книги.

Чекор 4: Изберете аудиокнига

Кога ќе најдете аудиокнига за која ве интересира,

 • Допрете или кликнете на неа за да видите повеќе детали.
 • Прочитајте го описот, прегледите и оценките за да добиете идеја што да очекувате. Ако сте заинтригирани, продолжете на следниот чекор.
 • Тие имаат висококвалитетно аудио што ќе звучи многу јасно на вашите AirPods.

Чекор 5: Додајте аудиокнига во вашата библиотека

За да ја додадете избраната аудиокнига во вашата библиотека,

 • Побарајте опција која вели „Додај“ или знак плус (+) до насловот.
 • Допрете или кликнете на неа и аудиокнигата ќе биде додадена во вашата лична библиотека за лесен пристап.

Чекор 6: Започнете со слушање

Откако аудиокнигата ќе се додаде во вашата библиотека, можете да почнете да ја слушате;

 • Допрете или кликнете на аудиокнигата во вашата библиотека за да го отворите интерфејсот на плеерот.
 • Ќе ги видите контролите за репродукција како што се репродукција, пауза, прескокнување напред или назад и прилагодување на јачината на звукот. Допрете го копчето за репродукција за да започнете со слушање на аудиокнигата.

Чекор 7: Приспособете ги поставките за аудиокнига

 • Apple Music нуди различни поставки за подобрување на вашето искуство со слушање аудио книги.

Чекор 8: Синхронизирајте ги аудио книгите низ уредите

Ако користите повеќе уреди, како што се iPhone, iPad, iPod, Macbook или Apple Watch;

 • Можете да ги синхронизирате вашите аудио книги на сите ваши уреди.
 • Проверете дали сте најавени со истиот Apple ID на секој уред и аудио книгите што ги додавате или слушате ќе бидат достапни на сите ваши уреди.

Чекор 9: Креирајте плејлисти и колекции

За да ги организирате вашите аудио книги,

 • Можете да креирате плејлисти или колекции.
 • На пример, можете да креирате плејлиста за вашите омилени аудио книги или збирка аудио книги од одреден автор или жанр.
 • На овој начин, можете лесно да најдете и да пристапите до аудио книгите врз основа на вашите преференции.

Чекор 10: Откријте повеќе аудио книги

 • Следете ги вашите омилени автори, добивајте персонализирани препораки и уживајте во светот на волшебни приказни и знаење на вашите прсти.

Што е Apple Music?

жена која слуша аудио книги на својот компјутер

Apple Music е услуга за стриминг музика обезбедена од Apple Inc. за која е потребна претплата. Обезбедува пристап до милиони песни низ повеќе жанрови, како и курирани плејлисти, музички препораки и радио станици во живо. Apple Music е достапна на уредите на Apple; iOS, macOS, Mac, Windows и Android, како и паметни звучници и други системи за домашна забава.

Apple Music е услуга за стриминг музика на Apple базирана на претплата. Тој им овозможува на корисниците да уживаат во повеќе од 100 милиони песни и е преполн со практични функции како офлајн слушање, интеграција со Siri, пристап до радио станици итн.

Apple Music, како Spotify, ви овозможува да преземате песни и плејлисти за офлајн слушање, како и да споделувате музика со пријателите и семејството преку комерцијалната апликација за пораки на Apple Tv, iMessage.

Дали се подобри звучните или Apple Books?

Audible и Apple Books се одлични опции за пристап до аудио книги. Сепак, постојат неколку клучни разлики помеѓу двете услуги што може да ја направат едната подобро погодна за вас од другата.

Еве неколку фактори кои треба да се земат предвид:

 • Избор на книги: Amazon Audible нуди поширок избор на аудио книги од аудио книгите на Apple, со над 500.000 наслови. Сепак, Apple Books сè уште има огромен избор на аудио книги, фокусирајќи се на популарни наслови.
 • Цени: Двете услуги нудат различни модели на цени. Audible има модел на месечна претплата со различни нивоа, додека Apple Books нуди аудио книги за индивидуални купувања. Цените за секоја услуга може да се разликуваат врз основа на избраните наслови и планови.
 • Компатибилност со платформа: Audible е компатибилен со поширок опсег на уреди, вклучувајќи паметни телефони со iOS и Android, таблети и е-читачи на Kindle. Apple Books е ограничен на уредите на Apple како што се iPhone, iPad и Mac.
 • Корисничко искуство: и двете услуги имаат интерфејс лесен за користење, но некои корисници можеби го претпочитаат распоредот и дизајнот на едната пред другата.

Најчесто поставувани прашања

Што е Apple Podcast?

Apple Podcasts е платформа за слушање и откривање на подкасти. Поткастите се дигитални аудио емисии кои покриваат широк опсег на теми како што се вести, комедија, вистински криминал, политика и други теми. Со над 2 милиони емисии достапни за пренос или преземање, Apple Podcasts е најголемиот директориум за објави во светот. Можете да ги слушате и како аудио книги на Apple.

Што е iTunes?

iTunes на Apple Inc. е медиа плеер и апликација за библиотека. Апликацијата Apple Music, која се користи за стриминг музика, слушање радио станици и купување музика, ја замени iTunes Store.

Што е апликацијата Apple Books?

Апликацијата Apple Books (порано позната како iBooks) е дигитална книжарница и апликација за е-читач развиена од Apple Inc. Достапно е на iOS уреди како што се iPhone и iPad, како и на Mac компјутери.

Споделете ја објавата:

Најсовремена вештачка интелигенција

Започнете со Speaktor сега!

Поврзани написи

Отворање на функцијата текст во говор на TikTok
Speaktor

Како да користите текст во говор на TikTok?

Една од најголемите ѕвезди на TikTok е неговата гласовна функција за текст во говор. Наместо едноставно преклопување на текстот во вашето видео, сега можете да добивате преводи на глас да

Speaktor

Како да се користи текст во говор на раздор?

Како да направите раздор да ги чита вашите пораки? Во својата наједноставна форма, можете да ја користите командата „/tts“ за да користите текст-во-говор. Откако ќе напишете /tts, оставете празно место

Приспособување на поставките за текст во говор во Google Docs
Speaktor

Како да вклучите текст во говор со Google Docs?

Како да ја активирате екстензијата текст во говор на Google „Screen Reader“? Првото нешто што треба да се знае е дека само прелистувачот Google Chrome поддржува екстензија на Google „Screen

Претворете текст во говор на Инстаграм
Speaktor

Како да конвертирате текст во говор на Инстаграм?

Како да додадете текст во говор на макари на Инстаграм? Текст во говор е едно од најновите ажурирања на Инстаграм. Функцијата читање-текст-гласно на Instagram го претвора текстот во аудио. Покрај