Најдобри аудио книги за попатни патувања

најдобри-аудио-книги-за-пат-патувања

Изборот на најдобрите аудио книги за патувања во голема мера зависи од вашите лични преференции и интереси. Можно е да изберете различни подкасти или аудио книги во зависност од видот на патувањето, како што се долги патувања и семејни патувања.

Слушањето на омилената аудио книга со целото семејство на вашето следно патување дефинитивно ќе го зголеми уживањето во вашето патување. Од апликации или веб-прелистувачи, можете да пристапите до многу аудио книги, а исто така можете да најдете и некои бесплатни аудио книги .

Топ 10 аудио книги за патувања во 2023 година

Еве список на најдобрите 10 аудио книги за патување во 2023 година:

1. Хари Потер и каменот на волшебникот

Џим Дејл ја раскажува првата книга од серијата Хари Потер од Џ.К. Роулинг во Amazon- Audible . Долгогодишната бестселер книга нè запознава со Хари како запоставено десетгодишно сираче кое почнува да добива магични покани за школата за вештерство и волшебство Хогвортс. Тој е долг 8 часа и 33 минути.

2. Ерагон

Џерард Дојл ја раскажува книгата на Кристофер Паолини. Совршена за Толкин, оваа книга со приказни за стареење од серијата „Наследен циклус на Паолини“ нè запознава со Ерагон, петнаесетгодишно сиромашно момче од фарма кое ја открива својата судбина како јавач на змеј. Книгата е долга 16 часа и 22 минути и е одлична за долги возења.

3. Дејзи Џонс и Шестот

Книгата е напишана од Тејлор Џенкинс Рид и е раскажана од целосна актерска екипа. Оваа волшебна усна историја на измислен рок бенд е како да слушате вистински документарец. Тој е долг 9 часа и 3 минути.

4. Станување

Писателот и нараторот на оваа книга се исти, а тоа е Мишел Обама. Доаѓајќи од првата Афроамериканска прва дама, овој внимателен и зависен мемоар го привлече вниманието и го заслужи восхитот на легиите во Соединетите Американски Држави и ширум светот. Таа е една од најдобрите нефикционални аудио книги и е долга 19 часа и 3 минути.

5. 11-22-63

Ова е една од најдобрите книги на Стивен Кинг. Интензивната фантазија на Кинг, патувајќи низ времето, вклучува 35-годишен англиски професор по англиски јазик, кој оди 50 години во минатото за да го спречи атентатот на Кенеди.

Друга наградувана книга на Стивен Кинг е „Бајки“. Се фокусира на тинејџерот Чарли, кој имал повеќе од својот дел од проблеми – но кога ќе се спријатели со старец и неговото куче, ќе открие портал за друг свет

6. Жената помеѓу нас

Џулија Вилан ја раскажува оваа аудиокнига од Грир Хендрикс и Сара Пеканен. Книгата ги истражува тајните сложености на бракот кој однадвор изгледа совршен – навлегување во главите на две жени кои го сакаат истиот маж и што секоја е подготвена да направи за да го има за себе. Тој е долг 11 часа и 13 минути.

7. Книга на гробиштата

Напишано е од Нил Гејман и е раскажано од целосна актерска екипа. Момче по име Nobody Owens – накратко Бод – живее на гробишта и го воспитуваат и воспитуваат духови. Оваа волшебна приказна на Гејман е раскажана од ѕвездена екипа. Тој е долг 8 часа и 24 минути.

8. Дина

Омилената книга на Френк Херберт е една од најдобрите аудио книги. Иако авторот на оваа приказна почина во 1986 година, љубителите на оваа класика го нарекоа „еден од спомениците на модерната научна фантастика. Долга е 21 час и 2 минути и е совршен за долги возења со автомобил.

9. Outlander

Книгата е напишана од Дијана Габалдон. Во 1945 година, поранешна борбена медицинска сестра допира камен во древна камена руина и ненадејно е пренесена во 1743 година во Шкотска, каде единствената шанса за преживување и е со галантен Шкотланѓанец Џејмс Фрејзер.

10. Парот од соседството

Книгата на Шари Лапена е застрашувачка приказна за измама, дволичност и неверство што го испитува слепиот ужас што го доживуваат една двојка (Ана и Марко) во северниот дел на Њујорк кога ќе се вратат дома од вечера во соседството за да ја откријат својата сакана ќерка Кора. , ја нема и не е во нејзиното креветче.

Освен овие книги, има многу одлични аудио книги од Роалд Дал и Питер Џексон, а има и многу други одлични наратори како што се Бани Турпин и Никол Луис.

Како жанровите како мистерија и трилер го подобруваат искуството на патувањето?

Жанровите како мистерија и трилер можат значително да го подобрат искуството на патувањето поради неколку причини:

 • Внимателни и напнати приказни: жанровите на мистерија и трилер се познати по нивните зафатени и напнати заплети. Тие ги држат слушателите на работ од нивните седишта, желни да откријат што ќе се случи следно. Ова засилено чувство на исчекување може да направи долгите делови од патот да се чувствуваат многу пократки и повозбудливи.
 • Волшебна нарација: Аудио книгите во овие жанрови честопати прикажуваат вешти наратори кои можат да ги оживеат ликовите и неизвесноста. Комбинацијата на привлечна приказна и одлична нарација може да создаде волшебно аудио искуство што ги забавува сите во автомобилот.
 • Заедничко искуство: Слушањето мистерија или трилер аудио книга за време на патување им овозможува на сите патници да се вклучат во истото возбудливо искуство, особено аудио книги погодни за семејството. Создава споделен наратив што може да поттикне дискусии, теории и разговори за време на постојките за одмор или на крајот од патувањето на денот.

Како да ја изберете вистинската должина на аудиокнигата за времетраењето на вашето патно патување

Изборот на вистинската должина на аудиокнигата за времетраењето на вашето патување е од суштинско значење за да се осигурате дека имате доволно забава без премногу брзо да снема содржина или да имате аудио книга што се протега надвор од вашето патување. Еве неколку чекори кои ќе ви помогнат да ја изберете совршената должина на аудио книгата:

 • Знајте го времетраењето на вашето патување: Одредете ја приближната должина на вашето патување. Размислете за вкупните часови на возење секој ден и бројот на денови кога ќе бидете на пат.
 • Размислете за застанувања и паузи: земете ги предвид паузите, постојките за одмор и ноќевањата. Можеби не ја слушате аудиокнигата постојано, затоа соодветно приспособете го вкупното време на слушање.
 • Размислете за серии или аудио книги со повеќе томови: ако вашето патување е подолго, можете да се одлучите за серии или аудио книги со повеќе томови.
 • Проверете ги прегледите и оценките на аудиокнигите: пред да го финализирате вашиот избор, прочитајте ги рецензиите или проверете ги оцените за да се осигурате дека аудиокнигата е пријатна и одговара на вашите преференции и интереси.
 • Примерок од аудиокнигата: повеќето платформи за аудио книги ви дозволуваат да слушате примерок пред да купите. Искористете ја оваа функција за да добиете чувство за стилот на нараторот и за севкупната привлечност на аудиокнигата.
 • Запомнете ги вашите придружници за патување: земете ги предвид преференциите и интересите на вашите сопатници. Изберете аудиокнига што им се допаѓа на сите или наизменично дозволувајте различни луѓе да ја изберат аудиокнигата.
 • Преземете однапред: погрижете се да ја преземете избраната аудиокнига пред патувањето за да избегнете какви било проблеми со поврзувањето за време на патувањето.

Извонредни аудио книги со звучни ефекти: Театар за вашите уши на патот

Аудио книгите подобрени со извонредни звучни ефекти и музика нудат уникатно и театарско искуство што може да ги трансформира патувањата во волшебни патувања за умот. Еве неколку причини зошто овие видови аудио книги се толку привлечни:

 • Подобрен ангажман: звучните ефекти и музиката може да го зголемат чувството на потопување и ангажирање додека ја слушате аудиокнигата. Тие создаваат подинамично и интерактивно искуство, правејќи приказната да се чувствува пореална и пожива.
 • Атмосферски поставки: Додавањето звучни ефекти може да помогне да се постави сцената и да се создаде живописна атмосфера. Без разлика дали се работи за звуците на природата, раздвижените градски улици или морничави опседнети куќи, овие елементи ја оживуваат приказната на начин на кој традиционалните аудио книги не можат.
 • Емоционално влијание: музиката може да предизвика емоции и да го подобри емоционалното влијание на клучните моменти во приказната. Може да ги засили чувствата на неизвесност, радост, тага или возбуда, што го прави искуството со аудио книги уште помоќно.
 • Различни карактеристики: Звучните ефекти може да се користат за да се разликуваат гласовите на различните ликови, што им олеснува на слушателите да следат размена на дијалози и интеракции на карактери. Ова додава длабочина на раскажувањето и им помага на слушателите да создадат посилни врски со ликовите.
 • Театарска продукција: аудиокнигите со звучни ефекти и музика може да се чувствуваат како полноправни театарски продукции. Тие ја замаглуваат границата помеѓу аудио книгите и радио драмата, обезбедувајќи мулти-сензорно искуство што ја доловува имагинацијата.
 • Ги надополнува долгите возења: на долгите патувања може да дојде до замор, а опсегот на вниманието може да се поколеба. Извонредните аудио книги со звучни ефекти и музика помагаат слушателите да бидат ангажирани, будни и забавни, правејќи го патувањето да се чувствува пократко и попријатно.
 • Одлично за групно слушање: кога патувате со најдобрите пријатели или семејството, овие аудио книги стануваат заедничко искуство, дозволувајќи им на сите да уживаат во приказната заедно и да разговараат за неа за време на паузите или на крајот од денот.
Споделете ја објавата:

Најсовремена вештачка интелигенција

Започнете со Speaktor сега!

Поврзани написи

Отворање на функцијата текст во говор на TikTok
Speaktor

Како да користите текст во говор на TikTok?

Една од најголемите ѕвезди на TikTok е неговата гласовна функција за текст во говор. Наместо едноставно преклопување на текстот во вашето видео, сега можете да добивате преводи на глас да

Speaktor

Како да се користи текст во говор на раздор?

Како да направите раздор да ги чита вашите пораки? Во својата наједноставна форма, можете да ја користите командата „/tts“ за да користите текст-во-говор. Откако ќе напишете /tts, оставете празно место

Приспособување на поставките за текст во говор во Google Docs
Speaktor

Како да вклучите текст во говор со Google Docs?

Како да ја активирате екстензијата текст во говор на Google „Screen Reader“? Првото нешто што треба да се знае е дека само прелистувачот Google Chrome поддржува екстензија на Google „Screen

Претворете текст во говор на Инстаграм
Speaktor

Како да конвертирате текст во говор на Инстаграм?

Како да додадете текст во говор на макари на Инстаграм? Текст во говор е едно од најновите ажурирања на Инстаграм. Функцијата читање-текст-гласно на Instagram го претвора текстот во аудио. Покрај