Најдобри аудио книги на Ед Кемпер

најдобри-ед-кемпер-аудио книги

Ед Кемпер, чие полно име е Едмунд Емил Кемпер III, е американски сериски убиец и некрофил кој бил активен во 1960-тите и 1970-тите. Роден е на 18 декември 1948 година во Калифорнија, Америка. Криминалните активности на Кемпер главно се случувале во Калифорнија, а тој е познат по бруталното убиство на десет луѓе, вклучувајќи ги неговите баба и дедо, мајка и шест млади жени.

Криминалната историја на Кемпер започнала на рана возраст кога ги убил баба му и дедото од татко му на 15-годишна возраст во 1964 година. Потоа му дијагностицирале параноичен шизофреник и го одвеле во психијатриска установа. Во 1969 година, на 21 година, тој излезе од институцијата.

Помеѓу 1964 и 1973 година, Едмунд Кемпер започна со убиства, насочени кон млади студентки од колеџ во Санта Круз и автостопери. Неговиот прекар е „Ко-убиецот“. Покрај тоа што е озлогласен сериски убиец, тој е и некрофилија и се занимава и со канибализам

Кемпер е виновен по осум точки од обвинението за убиство од прв степен и издржувал 8 доживотни затворски казни. Тој се наоѓа во државниот затвор за медицинска установа во Калифорнија, Калифорнија.

Тој снима аудио книги за иницијативата позната како Проект за слепи. Кемпер влијаеше на многу дела од подкасти, филмови и литература, како што се вистинските криминални приказни. Тој и другите сериски убијци Тед Банди, Гери Хајдник, Џери Брудос, Гери Ридгвеј и Ед Гејн се инспирација за ликот на Бафало Бил во романот на Томас Харис од 1988 година „Тишината на јагнињата “. Дополнително, неговиот лик се случува во хит серијата на Нетфликс, Mindhunter, со информациите добиени од ФБИ.

Кои се аудио книгите раскажани од Ед Кемпер?

Едмунд Кемпер раскажа многу книги за Волонтери од Вакавил. Кемпер го сподели својот ентузијазам за проектот со Лос Анџелес Тајмс. Можете да ги најдете аудио книгите на Amazon- Audible . Еве ги најдобрите 5 аудио книги што ги раскажува Ед Кемпер:

1. Цвеќиња на таванот

Книгата ја напиша VC Andrews и е во категоријата хорор книги.

2. Војна на ѕвездите

Џорџ Лукас ја напиша Star Wars и е во категоријата научно-фантастика како бестселер.

3. Ливчиња на ветрот

Ова е уште една книга на VC Andrews и е во категоријата хорор книги.

4. Убиствата во бројаница

Вилијам Киензл го напишал The Rosary Murders и е во категоријата хорор книги.

5. Веб меѓу световите

Друга научно-фантастична книга што ја раскажува Ед Кемпер е Веб меѓу световите.

Споделете ја објавата:

Најсовремена вештачка интелигенција

Започнете со Speaktor сега!

Поврзани написи

Отворање на функцијата текст во говор на TikTok
Speaktor

Како да користите текст во говор на TikTok?

Една од најголемите ѕвезди на TikTok е неговата гласовна функција за текст во говор. Наместо едноставно преклопување на текстот во вашето видео, сега можете да добивате преводи на глас да

Speaktor

Како да се користи текст во говор на раздор?

Како да направите раздор да ги чита вашите пораки? Во својата наједноставна форма, можете да ја користите командата „/tts“ за да користите текст-во-говор. Откако ќе напишете /tts, оставете празно место

Приспособување на поставките за текст во говор во Google Docs
Speaktor

Како да вклучите текст во говор со Google Docs?

Како да ја активирате екстензијата текст во говор на Google „Screen Reader“? Првото нешто што треба да се знае е дека само прелистувачот Google Chrome поддржува екстензија на Google „Screen

Претворете текст во говор на Инстаграм
Speaktor

Како да конвертирате текст во говор на Инстаграм?

Како да додадете текст во говор на макари на Инстаграм? Текст во говор е едно од најновите ажурирања на Инстаграм. Функцијата читање-текст-гласно на Instagram го претвора текстот во аудио. Покрај