Најдобри научно-фантастични аудио книги

Научно-фантастични аудио книги

Кои се најдобрите научно-фантастични аудио книги?

Еве ја листата на 20 најдобри аудио книги за фантазија:

1. Дина од Френк Херберт

Ова епско ремек дело ве води на пустинската планета Аракис, каде што се испреплетуваат политичките интриги, мистичните моќи и еколошките борби, раскажани од Скот Брик. Со своите богати ликови кои го градат светот и привлечните ликови, „Dune“ е задолжително слушање за секој научно-фантастичен ентузијаст.

2. Невромансер од Вилијам Гибсон

Сметано за пионерско дело во жанрот сајберпанк, „Neuromancer“ истражува дистописка иднина каде што се судираат хакерите и вештачката интелигенција. Подгответе се за возбудливо возење низ светот на виртуелна реалност и корпоративна шпионажа.

3. Игра на Ендер од Орсон Скот Кард

Во оваа приказна за полнолетството, човештвото е под закана од вонземска раса, а младото момче по име Ендер Вигин е избрано да тренира во борбено училиште за да стане воен гениј. Придружете му се на Ендер додека се соочува со морални дилеми и стратешки предизвици во неговата потрага да го спаси човечкиот род.

жена слуша аудио книги во библиотека

4. Ready Player On од Ернест Клајн

Сместен во иднина каде што виртуелната реалност ќе завладее, „Ready Player One“ ги следи авантурите на Вејд Вотс додека тој тргнува во лов на богатство во огромниот виртуелен свет на OASIS.

5. Марсовецот од Енди Вир

Заглавен сам на Марс, астронаутот Марк Вотни мора да ја искористи својата снаодливост и научно знаење за да преживее додека не биде можно спасување. Полн со неизвесност и научна прецизност, „Марсовецот“ ќе ве држи на работ од вашето седиште додека навивате за опстанокот на Вотни.

6. Храбар нов свет од Олдос Хаксли

Во ова дистописко ремек дело кое предизвикува размислување, Олдос Хаксли слика застрашувачки портрет на идното општество каде технологијата, генетскиот инженеринг и социјалното уредување создадоа навидум совршен свет. Во свет каде среќата е конструирана, индивидуалноста е потисната, обезбедувајќи уникатно искуство со слушање.

7. Бинти од Ннеди Окарофар

Добитник на наградата Хуго и наградата Небула за најдобра новела, Бинти е идеален избор за слушање за љубителите на научно-фантастичните романи кои сакаат брзо слушање. Накратко, Бинти е првиот од луѓето Химба на кој му е понудено место во врвната институција за учење во галаксијата, Универзитетот Оомза.

8. Водич за автостопер за галаксијата од Даглас Адамс

Подгответе се за меѓугалактички авантура исполнета со хумор и апсурд, раскажана од Стивен Фрај. Придружете му се на Артур Дент додека тој е однесен од Земјата непосредно пред нејзиното уништување и тргнува на патување низ космосот водено од истоимениот водич.

9. Помошна правда од Ен Леки

Во иднина каде што вештачката интелигенција бара одмазда, „Помошна правда“ ги истражува темите на идентитетот, моќта и природата на човештвото. Покрај тоа што има уникатна перспектива и сложено градење на светот, оваа аудиокнига нуди нов поглед на жанрот.

10. Star Trek: The Next Generation – Q-Squared“ од Питер Дејвид

Влезете во волшебниот свет на „Ѕвездени патеки: Следната генерација“ додека семоќниот и немирен ентитет познат како Q се враќа за да направи хаос на екипажот на USS Enterprise. Оваа аудиокнига спојува повеќе временски линии и алтернативни реалности, нудејќи воодушевувачка авантура исполнета со познати ликови, меѓуѕвездена политика и пресврти што ве воодушевуваат.

11. Ready Player One“ од Ернест Клајн, раскажана од Вил Витон

Зачекорете во блискиот иден дистописки свет каде виртуелната реалност нуди бегство од мрачната реалност. Оваа возбудлива аудиокнига ги следи авантурите на Вејд Вотс додека тој тргнува на лов на богатство со високи влогови во огромниот виртуелен универзум на OASIS.

12. Star Wars: Thrawn“ од Тимоти Зан, раскажана од Марк Томпсон

Star Wars: Thrawn“ го претставува еден од најиконите и најкомплексните ликови во франшизата, Grand Admiral Thrawn. Накратко, оваа возбудлива приказна го следи подемот на Траун низ редовите на Галактичката империја додека тој станува застрашувачки стратег и енигма за неговите сојузници и за непријателите.

13. 2001: Одисеја во вселената од Артур К. Кларк, раскажана од Дик Хил

Постариот државник на британската научна фантастика, Сер Артур К. Кларк го објави својот класик за вселенски патувања пред повеќе од половина век. Оттогаш, 2001 година дојде и си замина, а ние не сме поблиску до испраќање мисии со екипаж до Сатурн или до колонизација на Месечината.

14. 1984: Ново класично издание од Џорџ Орвел

„1984“ на Џорџ Орвел е застрашувачка дистописка приказна која ги истражува темите на тоталитаризмот, надзорот и ерозијата на индивидуалната слобода, таа е една од најпродаваните книги во Њујорк. Накратко, романот е сместен во мрачна иднина каде што Големиот брат внимава на секое движење.

15. Левијатан Вејкс од Џејмс СА Кори

Левијатан се буди е првата книга од серијата Expanse на Џејмс СА Кори – која на крајот се претвори во ТВ-шоу, The Expanse , на каналот Syfy – што го истражува човештвото кое колонизирало други планети низ Сончевиот систем.

16. All Systems Red од Марта Велс

Во оваа возбудлива и наградувана новела, Марта Велс нè запознава со ликот на Murderbot, самосвесен и интровертен безбедносен андроид. Додека Murderbot придружува тим од научници на мисија да истражи далечна планета, тој се заплеткува во заговор што ги става во опасност нивните животи.

17. Проблемот со три тела од Сиксин Лиу

Проблемот со три тела ги води читателите на епски тропи кои ги комбинираат науката, филозофијата и културната револуција. Сместено и во денешна и во текот на бурната историја на Кина. Тој мислеше дека нараторот, Лук Даниелс, го олеснил варењето на физиката и техничкиот жаргон вткаени во текстот.

18. World War Z, од Макс Брукс

Слично како Марсовецот , Светската војна З е научно-фантастична книга која стана а филм, со Бред Пит во главната улога – и иако многу рецензенти сè уште го замислуваат како главен лик, додека патува низ зомби апокалипсата, еден рецензент вели дека аудиокнигата сама по себе е доволно „звездена“, со долга листа на актери кои преземаат различни улоги .

19. Red Rising од Пирс Браун

Red Rising ги запознава читателите со дистописката иднина каде што човештвото колонизирало други планети и е поделено на касти со кодирани бои, секоја со своја хиерархија и цел, раскажани од Тим Џерард Рејнолдс. Накратко, приказната го следи Дароу, член на најниската каста, кој тргнува на опасна мисија да се инфилтрира во елитната владејачка класа и да предизвика бунт.

20. Петтата сезона од НК Џемисин

Петтата сезона ги потопува читателите во светот погоден од катастрофални природни катастрофи познати како Петти годишни времиња. Додека приказната следи три жени, секоја со свои уникатни способности, тие се движат по скршен и непростлив пејзаж. Конкретно, сложената, слоевита изведба на Робин Мајлс – усовршена од нејзините години на Бродвеј и надвор од неа – ја претвора оваа прекрасна афрофутуристка.

Најчесто поставувани прашања

Што е аудио книга?

Аудио книгите се гласовни снимки на текстот на книгата што ја слушате наместо да ја читате. Аудио книгите може да бидат точни верзии на книги од збор до збор или скратени верзии. Исто така, можете да слушате аудио книги на кој било паметен телефон, таблет, компјутер, систем за домашни звучници или систем за забава во автомобилот.

Што е научна фантастика?

Научната фантастика, жанр дефиниран со својот неограничен потенцијал, нè турка во непознатото и ги стимулира нашите умови со футуристички концепти, технолошки чуда, а исто така и авантури кои предизвикуваат умот.

Што се научно-фантастичните звучни книги?

Научно-фантастичните звучни книги се аудио адаптации на научно-фантастичната литература. Значајно е тоа што тие нудат извонреден и привлечен начин да се доживеат научно-фантастични приказни преку аудио нарација. Исто така, оваа верзија на аудио книга обично вклучува професионални гласовни актери или понекогаш дури и самите автори, кои ги оживуваат ликовите и световите со своите изведби.

Споделете ја објавата:

Најсовремена вештачка интелигенција

Започнете со Speaktor сега!

Поврзани написи

Отворање на функцијата текст во говор на TikTok
Speaktor

Како да користите текст во говор на TikTok?

Една од најголемите ѕвезди на TikTok е неговата гласовна функција за текст во говор. Наместо едноставно преклопување на текстот во вашето видео, сега можете да добивате преводи на глас да

Speaktor

Како да се користи текст во говор на раздор?

Како да направите раздор да ги чита вашите пораки? Во својата наједноставна форма, можете да ја користите командата „/tts“ за да користите текст-во-говор. Откако ќе напишете /tts, оставете празно место

Приспособување на поставките за текст во говор во Google Docs
Speaktor

Како да вклучите текст во говор со Google Docs?

Како да ја активирате екстензијата текст во говор на Google „Screen Reader“? Првото нешто што треба да се знае е дека само прелистувачот Google Chrome поддржува екстензија на Google „Screen

Претворете текст во говор на Инстаграм
Speaktor

Како да конвертирате текст во говор на Инстаграм?

Како да додадете текст во говор на макари на Инстаграм? Текст во говор е едно од најновите ажурирања на Инстаграм. Функцијата читање-текст-гласно на Instagram го претвора текстот во аудио. Покрај