Најдобри аудио книги на Харлан Кобен

најдобри-харлан-кобен-аудио книги

Кој е Харлан Кобен?

Харлан Кобен е роден во Њуарк, Њу Џерси. Живее со сопругата, педијатар и нивните четири деца. Кога Харлан првпат почнал да пишува, пишувал исклучиво за спортскиот агент, Мајрон Болитар. И читателите и критичарите ги сакаа овие аудио книги на Харлан Кобен. Читателите тврдеа дека тоа е несоборливо менување страници, со навестување на комедија што одекнуваше кај сите. По неговата седма книга од серијата, тој почна да има големи идеи кои не одговараа на серијата Мајрон Болитар. Тој создаде нешто ново. Неговата книга „TELL NO ONE“ стана најпродаваниот од критичарите на Њујорк Тајмс и најодликуваниот трилер на годината.

Познатиот актер и гласовник Стивен Вебер раскажува многу од аудио книгите на Кобен, а талентираниот Скот Брик ги оживува ликовите со својата нарација. Кобен ги освои наградите Едгар, Шамус и Ентони – првиот автор што ги освоил сите три.

Кој е жанрот на пишувањата на Харлан Кобен?

Харлан Кобен е американски писател на мистерии и трилер. Многу луѓе, не само во САД, туку и на меѓународно ниво, ги негуваат и сакаат неговите книги. Некои ги сметаат неговите книги „Fool Me Once“ и „The Woods“ за некои од неговите најдобри дела. Тој дури направи и втора серија Болитар. Серијата „Мики Болитар. Харлан Кобен беше првиот писател во повеќе од една деценија кој беше поканет да пишува фикција за авторската страница на Њујорк Тајмс. Неговите книги се во печатени над 75 милиони примероци ширум светот, а многу луѓе ги читаат и на интернет. Тој има книги објавени на 45 јазици, така што тие се достапни низ целиот свет.

Кои се најдобрите аудио книги од Харлан Кобен?

Списокот на романи и книги на Харлан Кобен може да биде прилично долг бидејќи тој е многу продуктивен како бестселер автор. Еве ги најдобрите книги на Харлан Кобен кои мора да се прочитаат или мора да се слушаат:

 • Замина за добро
 • Не кажувај никому
 • Фатен
 • Шумата
 • Измами ме еднаш
 • Странецот
 • Победа (серија Виндзор Хорн Локвуд)
 • Зделка прекинувач
 • Не дозволувај да си оди
 • Само еден поглед
 • Момчето од шумата
 • Нескратено
 • Ми недостигаш
 • Жива жица
 • Нема втора шанса

Еве ги кратките прегледи на најдобрите 5 книги за Кобен:

1. Помина за добро

„Однесено за добро“ беше четвртиот самостоен роман на Харлан. Објавен е во април 2002 година. Можете да го најдете во вашата јавна библиотека, Barnes & Noble, или да земете е-книга на Amazon-Audible , Kindle, Indiebound , Powells или iBooks . „Gone for Good“ го постигна статусот на меѓународен бестселер на Њујорк Тајмс.

Оваа меѓу аудио книгите на Харлан Кобен е возбудлива приказна за човекот Вил Клиен кој го бара својот брат, кој бил неговиот херој кога биле деца. Потрагата по неговиот брат спирала кога ќе пронајдат девојка која некогаш ја сакаше Вил брутално убиена во нејзиниот семеен дом, а неговиот брат станува главен осомничен. Вил го бара својот брат, убиец и вистината. Тоа е приказна за љубовта, не само за љубовта помеѓу љубовниците, туку и помеѓу пријателите и членовите на семејството. „Gone for Good“ го исполнува читателот со неизвесност, правејќи им треперење на срцето од возбуда.

Консензусот е дека „Gone for Good“ е одлична книга и мора да се прочита за љубителите на трилер, мистерија и романса. „Ју-Ес-Еј тудеј“ рече дека „приказната има повеќе заплетни пресврти отколку забавен парк“.

2. Не кажувај никому

Првата книга на Харлан Кобен, „Tell No One“ беше моментална сензација и бестселер на Њујорк Тајмс. Пред оваа книга, Харлан Кобен се здоби со признание за неговите книги за спортскиот агент Мајрон Болитар. Серијата веќе беше најпродавана серија, а „Tell No One“ не ги разочара неговите обожаватели. Беше објавен во јуни 2001 година откако Харлан имаше идеја што не одговараше на серијата Агент Болитар.

„Не кажувај никому“ е роман за предавството, откупувањето, љубовта и загубата. Приказната започнува со д-р Дејвид Бек и неговата сопруга кои ја прославуваат годишнината од нивниот прв бакнеж. Трагедија се случува кога неговата сопруга Елизабет е киднапирана, брутално убиена и оставена во ров. Д-р Бек никогаш вистински не закрепнува од загубата.

3. Фатен

Caught е една од аудио книгите на Харлан Кобен, објавена во 2010 година. Достапно е во САД и Велика Британија. Темата на овој роман е малку поинаква од неговите други и може да биде поттик за некои. Оваа книга можеби е малку потешко да се купи локално, но таа е на Amazon и Audible.

Кога една средношколка Хејли Меквејд исчезнува, заедницата е шокирана. Хејли е капитен на нејзиниот тим за лакрос и оди на колеџ. Таа има љубовни родители и е скапоцен камен во нејзината заедница. Така, кога нејзината мајка ќе се разбуди едно утро и ќе сфати дека не се вратила дома, заедницата е воодушевена како што минува времето без зборови и без нови води.

4. Вудс

Објавен во април 2007 година, „Вудс“ на Харлен Кобен е приказна за семејната лојалност и мрачните тајни што некои семејства ги носат со себе. Овој трилер е полн со неизвесност и мистерија. Четири тинејџери одат во шумата; двајца се пронајдени мртви, а двајца се исчезнати, никогаш не видени или слушнати. Оваа приказна го следи нашиот главен лик, чија сестра беше една од исчезнатите тинејџерки. Го следиме додека се обидува да ја спои мистеријата, секогаш чувствувајќи дека му недостасува клучен дел од сложувалката. Заплетот се менува и закопаните тајни оживуваат додека главниот лик ја бара својата одамна изгубена сестра. Овој заговор ја прави книга што е тешко да се спушти.

Повеќето книжарници, како и Amazon, Kindle, iBooks и многу други платформи за е-книги, ја носат оваа книга за лесен пристап до читателите. Нетфликс го пресоздаде „Вудс“; ја сменија оригиналната приказна и ја дадоа полската историја.

5. Измами ме еднаш

Fool Me Once е една од аудио книгите на Харлан Кобен и AMC ја претвори во серија, па ако овој заплет звучи интересно, можете да го погледнете и прочитате. Повторно, Харлан Кобен создава свет на кој никој не му одолева. Fool Me Once беше објавена во март 2016 година. Ја следи приказната за Маја, пилот за специјални операции чиј сопруг неодамна починал. Сепак, тој не само што умре; бил убиен. Само две недели по убиството, додека Маја е на работа, ја гледа својата двегодишна ќерка како си игра со неодамна починатиот сопруг на нејзината камера за дадилка.

Тоа е мистериозен трилер што нема да можете да го спуштите. Со оваа книга, Харлан Кобен докажа дека наскоро нема да му снема одлични идеи. Со повеќе од една деценија меѓународни бестселери под својот појас, тој пишува и продуцира повеќе серии на Нетфликс; Харлан Кобен никогаш не ги разочарува своите читатели. Секоја книга е жива жица.

Споделете ја објавата:

Најсовремена вештачка интелигенција

Започнете со Speaktor сега!

Поврзани написи

Отворање на функцијата текст во говор на TikTok
Speaktor

Како да користите текст во говор на TikTok?

Една од најголемите ѕвезди на TikTok е неговата гласовна функција за текст во говор. Наместо едноставно преклопување на текстот во вашето видео, сега можете да добивате преводи на глас да

Speaktor

Како да се користи текст во говор на раздор?

Како да направите раздор да ги чита вашите пораки? Во својата наједноставна форма, можете да ја користите командата „/tts“ за да користите текст-во-говор. Откако ќе напишете /tts, оставете празно место

Приспособување на поставките за текст во говор во Google Docs
Speaktor

Како да вклучите текст во говор со Google Docs?

Како да ја активирате екстензијата текст во говор на Google „Screen Reader“? Првото нешто што треба да се знае е дека само прелистувачот Google Chrome поддржува екстензија на Google „Screen

Претворете текст во говор на Инстаграм
Speaktor

Како да конвертирате текст во говор на Инстаграм?

Како да додадете текст во говор на макари на Инстаграм? Текст во говор е едно од најновите ажурирања на Инстаграм. Функцијата читање-текст-гласно на Instagram го претвора текстот во аудио. Покрај