Најдобри аудио книги за Џејмс Патерсон

најдобри-џејмс-патерсон-аудио книги

Кој е Џејмс Патерсон?

Џејмс Патерсон е роден на 22 март 1947 година во ирско работничко семејство во Њујорк. Патерсон ја објави својата прва книга, The Thomas Berryman Number, во 1976 година и на крајот ја напушти својата работа во 1996 година за да се фокусира исклучиво на пишувањето. Тој моментално живее со сопругата Сју и нивниот син Џек во Лејк Ворт Бич, Флорида.

Џејмс Патерсон е популарен американски писател. Патерсон продаде над 400 милиони примероци од своите книги. Тој беше првиот автор кој продаде 1 милион е-книги. Тој стана број еден на листата на Форбс за најплатени автори во 2013 година. Патерсон исто така ја задржа таа титула во следните 3 години. Иако неговите најпопуларни серии се криминални и мистериозни трилери, тој има напишано и неколку не-фикција и книги за деца.

Некои од неговите најпопуларни дела се Алекс Крос, Мајкл Бенет, Клуб за убиства на жени и серии Максимално возење. Тој е светски бестселер автор.

Бестселер на Њујорк Тајмс

Тој го држи не само рекордот на најпродавани книги на Њујорк Тајмс, туку и Гинисовиот светски рекорд за најголем број бестселери бр. 1 на Њујорк Тајмс од еден автор. Со над 114 најпродавани романи на Њујорк Тајмс, неговите достигнувања се навистина извонредни. Моменталниот вкупно број 1 бестселери на Њујорк Тајмс од овој автор е импресивни 67.

Жанр на пишување

Проширувајќи се низ повеќе жанрови, Патерсон напиша нешто во што секој ужива. Неговите дела се протегаат низ трилер, мистерија и комедија со серии во фикција за млади и романса. Тој се занимава со научна фантастика со својата книга Даниел Икс. Исто така, има напишано неколку книги за деца како дел од неговата иницијатива да го реинкорпорира читањето во животот на децата.

Џејмс Патерсон, исто така, е коавтор на многу негови наслови, како што се сериите на ФБИ со наслов „Невидливи серии“ и „Црната книга серии“, „Трилер на Били Харни“ со Дејвид Елис и серијата NYPD Red со Маршал Карп. Некои од неговите коавтори вклучуваат големи имиња кои не се вообичаени во просторот за пишување. Тука спаѓа и Доли Партон во нивниот роман Run Rose, Run.

Неговите книги се во категоријата аудио книги со мистерија, трилер и неизвесност заедно со некои други популарни автори како Мајкл Конели.

Кои се Топ 3 аудио книги и серии на Џејмс Патерсон?

Имајќи напишано преку 200 романи, книгите на Џејмс Патерсон се многу популарни и создадоа голема база на обожаватели. Од убиство до романса до нерешени случаи, пишувањето на Патерсон ги освои срцата на многумина.

Неговите серии имаат тенденција да добиваат најголем публицитет, но тој напиша некои вистински самостојни скапоцени камења како што се Куќата на плажа, Куќата за убиства, Предупредени сте со Хауард Роган и Убиствата на Палм Бич.

Еве ги 3-те најдобри аудио книги на Патерсон:

  • Клуб серија за убиства на жени
  • Алекс Крос серија
  • Серија на Мајкл Бенет

1. Клуб за убиства на жени

Со 23-тиот роман кој се очекува да дебитира следната година во 2023 година, серијата Клуб за убиства на жените е возбудлива криминална серија. Тоа е едно од најпопуларните дела на Џејмс Патерсон. Little, Brown & Co, ексклузивниот издавач на Патерсон, ја објави првата книга од серијата, 1st to Die, во 2001 година.

Во коавторство со Максин Паетро, ​​серијата моментално има 22 романи. Исто така, 23-ти ќе се појави на полиците наскоро во 2023 година. Фановите препорачуваат да започнете со првата книга од серијата, 1st to Die. Сите дела од серијата Клуб за убиства на жени имаат соодветни броеви во насловот. На пример, 2-та шанса е втората книга, а 5-тиот коњаник е 5-та книга.

Во Audible, додека нараторите за првите 10 аудио книги се разликуваат, книгите од 11 до 23,5 ги раскажува добитникот на наградата Audie, Јануари ЛаВој.

2. Алекс Крос

Со вкупно 30 романи во 2022 година, серијата Алекс Крос е многу популарен мистериозен криминалистички трилер што ги одржува своите читатели нервозно да вртат страници. Серијата го прикажува детективот Алекс Крос од Метрополитен полицискиот оддел во Вашингтон, кој е специјализиран за форензичка психологија. Серијата го следи животот на детективот Крос додека тој се движи низ бурниот живот на сериските убијци и истраги за криминал заедно со опасностите што ги претставува за неговото семејство.

Како и со секоја серија, секогаш е добра идеја да се започне од почеток. Првата книга од серијата, Along Came a Spider, му го отвори патот на Патерсон да се пробие во големиот успех што го има денес.

Неколку книги од оваа серија се адаптирани за филм, вклучувајќи го и првиот роман „Along Came a Spider“, а потоа и вториот од серијата „Kiss the Girls“. Други популарни книги во серијата вклучуваат Џек и Џил, Смртоносен крст, Розите се црвени и Двоен крст.

3. Мајкл Бенет

Заедно со Мајкл Ледвиџ, возбудливата мистериозна серија на Патерсон се состои од 14 книги и сигурно ќе ве држи на работ од вашето место.

Детективот на Њујорк, Мајкл Бенет, го посвети својот живот на вистината и правдата. Неговите романи се фокусираат на неговата борба да ги воспитува своите 10 посвоени деца додека навига сè, од преговори за заложници до убиство.

За да уживаат во севкупниот заплет на животот на Мајкл Бенет и неговите деца, се препорачува читателите да започнат со првата книга од серијата, Step on a Crack.

Каде да ги слушате целосните аудио книги на Џејмс Патерсон?

За да пристапите до целосните нескратени аудио книги на Патерсон, проверете ги овие:

  • Audible-Amazon : Audible е водечки снабдувач на аудио книги и тие имаат широк избор на аудио книги на Џејмс Патерсон достапни за купување или како дел од претплата. Пристапете до Audible преку нивната веб-локација или апликацијата Audible, достапна на мобилни уреди.
  • Apple Books : Ако имате уред со iOS, пронајдете ги аудио книгите на Џејмс Патерсон на Apple Books. Едноставно побарајте го неговото име или насловот на конкретната аудиокнига за која сте заинтересирани и купете и преземете ја аудио книгата директно на вашиот уред.
  • Google Play Books : за корисниците на Android, Google Play Books нуди избор на аудио книги на Џејмс Патерсон. Слично на Apple Books, побарајте го неговото име или насловот на книгата и купете или преземете ја аудио книгата на вашиот уред со Android.
Споделете ја објавата:

Најсовремена вештачка интелигенција

Започнете со Speaktor сега!

Поврзани написи

Отворање на функцијата текст во говор на TikTok
Speaktor

Како да користите текст во говор на TikTok?

Една од најголемите ѕвезди на TikTok е неговата гласовна функција за текст во говор. Наместо едноставно преклопување на текстот во вашето видео, сега можете да добивате преводи на глас да

Speaktor

Како да се користи текст во говор на раздор?

Како да направите раздор да ги чита вашите пораки? Во својата наједноставна форма, можете да ја користите командата „/tts“ за да користите текст-во-говор. Откако ќе напишете /tts, оставете празно место

Приспособување на поставките за текст во говор во Google Docs
Speaktor

Како да вклучите текст во говор со Google Docs?

Како да ја активирате екстензијата текст во говор на Google „Screen Reader“? Првото нешто што треба да се знае е дека само прелистувачот Google Chrome поддржува екстензија на Google „Screen

Претворете текст во говор на Инстаграм
Speaktor

Како да конвертирате текст во говор на Инстаграм?

Како да додадете текст во говор на макари на Инстаграм? Текст во говор е едно од најновите ажурирања на Инстаграм. Функцијата читање-текст-гласно на Instagram го претвора текстот во аудио. Покрај