Најдобрите аудио книги за Пети Смит

најдобри-patti-smith-аудио книги

Која е Пети Смит?

Пети Смит е американска пејачка, текстописец, поет, сликар и автор. Исто така, аудио книгите на Пети Смит се светски познати. Таа е родена во 1946 година во Чикаго и била во брак со Фред „Соник“ Смит до неговата смрт во 1994 година. Наречена „лауреат на панк поет“, Пати стана многу влијателна во њујоршкото панк рок движење со нејзиниот деби албум „Horses“ од 1975 година, еден од најпознатите рокенрол албуми на сите времиња. Освен тоа, на неа уметнички влијаеле и Ролинг Стоунс, Битлси, Џими Хендрикс, Боб Дилан и Џенис Џоплин.

Пети работеше во фабрика пред да започне да изведува говорен збор, а подоцна ја формираше групата Пети Смит. Надвор од нејзината кариера како пејачка и изведувачка, каде што снимила дванаесет албуми, Пети ги изложила своите цртежи и објавила повеќе книги, вклучувајќи ги М Трејн, Година на мајмунот, Коралното Море и наградената Национална награда за книги Just Kids. Пети Смит раскажува свои аудио книги , како и Jo Nesbos Blood on Snow.

Жанр на пишување

Книгите на Пети Смит се првенствено мемоари и биографии/автобиографии.

Нејзините награди

Пети доби номинации за наградата Греми за најдобра женска рок вокална изведба во 1998 и 2001 година, како и за наградата Греми за најдобар гласен албум во 2016 и 2017 година. Таа ја освои наградата за поп музика ASCAP за најизведуван син во 1995 година за песната затоа што ноќта и ја освои Куќата на славните Греми во 2021 година за нејзиниот албум Horses и е во Рокенрол салата на славните.

Врвни аудио книги за Пети Смит

Аудио книгите на Пети Смит за кои таа самата раскажала вклучуваат:

  • Само деца
  • М воз
  • Година на мајмунот
  • Пети Смит на патеката Минета

Исто така, други популарни книги на Смит вклучуваат:

  • Книга на денови
  • Посветеност
  • Еден остров (со Сем Шепард)
  • Коралното море

Кои се најдобрите книги на Пети Смит?

1. Само деца

Ecco го објави Just Kids на 19 јануари 2010 година. Пети Смит ја раскажува аудио верзијата на Амазон, а HarperAudio ја објави. Дополнително, „Just Kids“ на Пети Смит е најпродавана љубовна приказна со мемоари што ја документира нејзината врска со фотографот Роберт Мепплторп. Исто така, таа пишува за нивната комплицирана врска од нивните почетоци во сиромаштија и меѓусебно поддржување на соништата и меѓусебна инспирација. Таа пишува за нејзиното патување да биде уметник, поет и музичар, полнолетство во доцните 60-ти и нивното патување да стане дел од музичката сцена во Њујорк на врвот на шеесеттите.

Почнувајќи го нивното патување на островот Кони до улицата Четириесет и втората, до тркалезната маса во Канзас на Макс, каде што контингентот Енди Ворхол одржа суд. Тие се преселиле во хотелот Челзи додека и двајцата растат и работат на своите цели да заработат за живот преку нивните уметнички форми.

2. М Воз

Алфред А. го објави М Трејн на 6 октомври 2015 година. Knopf, Random House Audio. Мемоарите, M Train, беа напишани и потоа снимени како аудио книга од самата Пети на Audible преку Amazon и беше номинирана за наградата Греми за најдобар гласен албум. Се смета и за бестселер на Њујорк Тајмс. Врз основа на подоцнежните години од нејзиниот живот, 40-те години од објавувањето на деби студискиот албум „Коњи“ до кога е напишан M Train, станува збор за единствени спомени од животот на Пети во Детроит Мичиген и загубите што таа ги претрпе. Како загубата на нејзиниот сопруг, Фред Смит, загубата на нејзиниот брат само еден месец потоа, а потоа и губењето на нејзиниот пријател Роберт Мепплторп.

3. Година на мајмунот

PenguinRandomHouse ја објави Година на мајмунот на 24 септември 2019 година. Година на мајмунот е најновата биографија/автобиографија на Пети Смит. Пети пишува за една година од својот живот на осамено талкање по серија новогодишни концерти во Сан Франциско. Исто така, надреалната лунарна година започнува во февруари, која носи неочекувани пресврти, зголемени зло и тага. Пишувајќи за оваа година во нејзиниот живот во креативен процес, таа навлегува во длабочината на животните промени, вклучувајќи ги загубите, стареењето и драматичната промена во политичкиот пејзаж на Америка.

Пати пишува за нејзините талкања и искуства од Јужна Калифорнија до пустината Аризона, на фарма во Кентаки за да му помогне на пријател во криза и во болничката соба на ценет ментор. Исто така, Пети ја нуди својата мудрост, духовитост и надеж за подобар свет додека влегува во нова деценија од сопствениот живот. Годината на мајмунот е илустрирана со полароидите на Пати.

Споделете ја објавата:

Најсовремена вештачка интелигенција

Започнете со Speaktor сега!

Поврзани написи

Отворање на функцијата текст во говор на TikTok
Speaktor

Како да користите текст во говор на TikTok?

Една од најголемите ѕвезди на TikTok е неговата гласовна функција за текст во говор. Наместо едноставно преклопување на текстот во вашето видео, сега можете да добивате преводи на глас да

Speaktor

Како да се користи текст во говор на раздор?

Како да направите раздор да ги чита вашите пораки? Во својата наједноставна форма, можете да ја користите командата „/tts“ за да користите текст-во-говор. Откако ќе напишете /tts, оставете празно место

Приспособување на поставките за текст во говор во Google Docs
Speaktor

Како да вклучите текст во говор со Google Docs?

Како да ја активирате екстензијата текст во говор на Google „Screen Reader“? Првото нешто што треба да се знае е дека само прелистувачот Google Chrome поддржува екстензија на Google „Screen

Претворете текст во говор на Инстаграм
Speaktor

Како да конвертирате текст во говор на Инстаграм?

Како да додадете текст во говор на макари на Инстаграм? Текст во говор е едно од најновите ажурирања на Инстаграм. Функцијата читање-текст-гласно на Instagram го претвора текстот во аудио. Покрај