Упатство за пристапност за читање со суви очи

Хидратантна топла облога за суви очи

Како да се минимизира болката додека читате со суви очи?

Сувото око е чест проблем, особено за оние кои поминуваат многу време во читање или користење на дигитални уреди. Еве неколку упатства за пристапност за да им го олеснат читањето на лицата со суви очи:

 • Избегнувајте отсјај: отсјајот од екраните или силно осветлување ги влошува сувите очи. Поставете ги екраните и осветлувањето за да го минимизирате отсјајот и размислете да користите заштитник на екранот против отсјај.
 • Правете паузи: честите паузи помагаат да се спречи напрегање и сувост на очите. Охрабрете ги читателите да прават паузи на секои 20 минути и да гледаат подалеку од екранот или текстот неколку секунди.
 • Користете капки за очи: капките за очи без рецепт помагаат да се ублажи сувоста и да се обезбеди привремено олеснување за луѓето со суви очи. Охрабрете ги читателите да ги чуваат капките за очи при рака и да ги користат по потреба.
 • Обезбедете алтернативи: размислете да обезбедите алтернативни формати за материјали за читање, како што се аудио книги, читачи на екрани или книги со големи букви, за лица со хронични суви очи.
 • Користете софтвер за текст во говор: наместо да читате со часови, слушајте ја содржината со технологијата TTS.

Кои се причините за суви очи?

Еве неколку причини за суви очи:

 • Стареење: Како што старееме, нашите очи произведуваат помалку солзи, што доведува до сувост и непријатност. Вашите симптоми на суво око може да се должат на затнати мејбомски жлезди во очните капаци. Мејбомските жлезди произведуваат масло за да им помогнат на солзите да ја подмачкуваат површината на вашето око.
 • Медицински состојби: Одредени медицински состојби, како што се Сјогренов синдром, ревматоиден артритис и лупус, влијаат на квалитетот и квантитетот на солзите произведени од очите.
 • Лекови: Одредени лекови, како што се антихистаминици, деконгестиви и антидепресиви, предизвикуваат суви очи како несакан ефект.
 • Фактори на животната средина: Изложеноста на ветер, сув воздух и чад предизвикуваат солзите побрзо да испаруваат, што доведува до сувост и иритација.
 • Долготрајна употреба на дигитални уреди: Зјапањето во дигитални екрани подолго време предизвикува суви и непријатни очи.
 • Употреба на контактни леќи: Контактните леќи апсорбираат солзи, што доведува до сувост и непријатност.
 • Хормонални промени: Промените во нивото на хормоните, како за време на бременоста или менопаузата, предизвикуваат суви очи.
 • Проблеми со очните капаци: Одредени проблеми со очните капаци, како што се блефаритис или дисфункција на мејбомската жлезда, влијаат на производството на солзи и предизвикуваат сувост.

Читањето често е предизвик за луѓето кои имаат суви очи. Адвокатите, наставниците, лекарите, службениците за патенти и другите кои мораат многу да читаат во текот на денот, откриваат дека нивната состојба на суво око ја попречува нивната способност да функционираат нормално.

Исто така, децата кои треба да ги наведнат главите нагоре за да гледаат екран кој е поставен за употреба кај возрасни, доживуваат потешки суви очи и други проблеми со очите.

Кои се симптомите на суво око?

 • Сувост: Чувство на сувост или гризење во очите, особено по подолги периоди на читање или користење на компјутер.
 • Црвенило: Црвенило и иритација на очите.
 • Заматен вид: заматен вид или тешкотии со фокусирање, особено по подолги периоди на читање или користење на компјутер.
 • Чувствителност на светлина: Чувствителност на светлина или отсјај.
 • Возени очи: Парадоксално, сувите очи предизвикуваат зголемено производство на солзи како одговор на иритација.
 • Замор на очите: Замор на очите или чувство на замор во очите.
 • Болка во очите: Чувство на печење или пецкање во очите.
 • Тешкотии со носење контактни леќи: Непријатност или тешкотии при носење контактни леќи поради сувост.

Посетете очен лекар за да бидете сигурни дека имате синдром на суво око. Доколку не се излечи на време, можно е да завршите со ЛАСИК, операција на катаракта, операција на глауком, рефрактивна хирургија или операција на тироидната жлезда. Важно е да внимавате на здравјето на очите и да посетите офталмолог за да направите очен преглед.

суво око

Што е третман за суво око?

Еве ги најчестите опции за третман за суво око и примена на нега на очите:

 • Вештачки солзи: вештачките солзи без рецепт помагаат во ублажување на сувоста и обезбедуваат привремено олеснување. Тие работат така што ги подмачкуваат очите и обезбедуваат влага на површината на окото.
 • Лекови на рецепт: Ако вештачките солзи без рецепт не се ефективни, вашиот оптометрист ви препишува капки за очи на рецепт за лекување на суви очи.
 • Топли облоги: Ставањето топла облога на очите помага во деблокирање на масните жлезди во очните капаци, што го подобрува квалитетот на солзите и ја ублажува сувоста.
 • Хигиена на очните капаци: Одржувањето на очните капаци чисти помага да се подобри квалитетот на солзите и да се намали сувоста. Вашиот давател на здравствена заштита препорачува да користите благ сапун или средство за чистење за нежно чистење на очните капаци.
 • Промени во животниот стил: Правењето промени во животниот стил помага и во лекувањето на сувите очи. Ова вклучува чести паузи од дигиталните екрани, користење навлажнувач за додавање на влага во воздухот и избегнување изложеност на ветровити или суви средини.
 • Додатоци во исхраната: Омега-3 масните киселини помагаат да се подобри квалитетот на солзите и да се намали сувоста.

Третманот на болеста на суво око се изведува со чекор-мудар пристап кој варира во зависност од тежината на болеста. Почетните пристапи вклучуваат едукација за состојбата, модификација на околината (елиминирање на директен висок проток на воздух/вентилатори, намалено време на екранот, овлажнител), идентификација и елиминација на навредливи локални и системски агенси, локални окуларни лубриканти и хигиена на капаците (топли облоги и чистење на капаците ), орални есенцијални масни киселини.

Најчесто поставувани прашања

Зошто да користите текст во говор?

Ако имате синдром на суво око или сакате да го избегнете, размислете за користење на софтверот TTS што ја претвора пишаната содржина во звучна содржина за вас. За да не морате со часови да гледате во екранот и тоа е добро за здравјето на вашите очи.

Што е суво око?

Сувото око е состојба кога очите не произведуваат доволно солзи за да ја одржуваат површината на окото соодветно подмачкана, или кога квалитетот на солзите произведени е слаб. Болеста на суво око или кератоконјуктивитис сика (KCS) е широка состојба која е форма на болест на очната површина. Тоа влијае на очите, правејќи ги суви и непријатни. Тоа се случува затоа што солзавецот што се наоѓа на површината на окото, над рожницата е оштетен или деградиран така што не ги одржува очите правилно подмачкани. Солзавецот и го брани окото од болести и го спречува испарувањето на солзите додека очите ви се отворени.

Споделете ја објавата:

Најсовремена вештачка интелигенција

Започнете со Speaktor сега!

Поврзани написи

Отворање на функцијата текст во говор на TikTok
Speaktor

Како да користите текст во говор на TikTok?

Една од најголемите ѕвезди на TikTok е неговата гласовна функција за текст во говор. Наместо едноставно преклопување на текстот во вашето видео, сега можете да добивате преводи на глас да

Speaktor

Како да се користи текст во говор на раздор?

Како да направите раздор да ги чита вашите пораки? Во својата наједноставна форма, можете да ја користите командата „/tts“ за да користите текст-во-говор. Откако ќе напишете /tts, оставете празно место

Приспособување на поставките за текст во говор во Google Docs
Speaktor

Како да вклучите текст во говор со Google Docs?

Како да ја активирате екстензијата текст во говор на Google „Screen Reader“? Првото нешто што треба да се знае е дека само прелистувачот Google Chrome поддржува екстензија на Google „Screen

Претворете текст во говор на Инстаграм
Speaktor

Како да конвертирате текст во говор на Инстаграм?

Како да додадете текст во говор на макари на Инстаграм? Текст во говор е едно од најновите ажурирања на Инстаграм. Функцијата читање-текст-гласно на Instagram го претвора текстот во аудио. Покрај